Přeslička rolní

Přeslička rolní

equisetum arvense
Sbíraná část
nať
Podporuje
močové ústrojí, vlasy, nehty, kůže, kosti, klouby, pružnost kardiovaskulárního systému

Přeslička rolní je vytrvalá, výtrusná bylina vysoká nejčastěji 10–70 cm. Přesličku rolní najdeme na okraji cest a polí. Při sběru je třeba dávat pozor na záměnu. Zejména přeslička bahenní může být toxická. 

Jaké jsou rozlišovací znaky? Přeslička bahenní vyhání plodné i jalové lodyhy současně. Nejspolehlivějším rozlišovacím znakem je nejspodnější větvení. Zatím co přeslička rolní má u nejspodnějšího větvení nízkou zubatou pochvu a první přisedlý článek větvičky je delší než pochva, u přesličky bahenní pozorujeme vysokou zubatou pochvu a první přisedlý článek je poněkud kratší.

 Sbíráme celou nať a sušíme. K sušení doporučujeme sušičku nebo troubu, kde nastavíme teplotu cca 40 stupňů. Při přirozeném sušení často plesniví. 

Přeslička obsahuje zejména flavonoidy, deriváty kyseliny kávové, vysoký podíl minerálních látek, a to zejména kyseliny křemičité. To ji předurčuje do bylinných směsí zaměřených na vlasy, nehty, kůži, klouby, kosti a cévy. Často bývá i bylinných směsích na močové ústrojí.

Přesličku můžeme pít samostatně ve formě odvaru nebo i v bylinných směsích. Velmi dobře se uplatňuje při zevním používání. Na zevní použití je možné zvolit i jiné druhy přesličky, tedy ne jenom Přesličku rolní.

Přesličková koupel na páteř

3 plné hrsti sušené přesličky dáme do 3 litrů vody a 2-3 minuty povaříme. Následně necháme 15 minut louhovat a potom přecedíme do vany naplněné teplou vodou. Délka koupele je 15 minut. Po té se neutíráme, ale zabalíme do čistého prostěradla a do deky ještě alespoň 30 minut odpočíváme na lůžku.

Koupel je vhodná při bolesti zad a kloubů, ale také tonizuje pokožku. Není vhodná při akutním "ústřelu" nebo při akutním zánětu nervů. 

Po koupeli si dopřejte bylinný čaj Páteř nebo Ledviny.

Kašovitý obklad na rány

Plnou hrst přesličky ( suché i čerstvé) vsypeme do malého kastrůlku a zalijeme vodou pouze, tak, aby bylina byla lehce ponořena. Směs přivedeme k varu, necháme 2-3 minuty povařit a pak 15 minut odstát. Následně odvar rozmixujeme tak, aby vznikla hustší kaše.

Tuto kašovitou směs můžeme přikládat na nehojící se místa na kůži, píštěle, bércové vředy, záněty nehtových lůžek a pod. Po přiložení kaše místo zabalíme do bavlněného plátýnka a necháme působit ideálně přes noc.

Přesličkový obklad

Suché obklady z přesličky se používají zejména jako doplněk léčby cyst na vaječnících.

Do jednoho plátěného sáčku nacpeme sušenou přesličku. V troubě nebo na pánvi s nepřilnavým povrchem rozpálíme kuchyňskou sůl aby byla horká a tu dáme do druhého bavlněného sáčku.

Žena si lehne na záda, a na oblast kde je postižený vaječník položíme sáček naplněný přesličkou, na něj dáme ručník aby nedošlo k popáleninám a na něj položíme sáček s horkou solí.. Prohříváme 20 minut. Obklady se aplikují první týden denně a pak ob den.

Tento obklad se nesmí provádět při menstruaci.



Přeslička rolní | Serafin byliny

Produkty Serafin, které obsahují Přesličku rolní:

Související články

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství