PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Černý čaj - Darjeeling

(camellia sinensis)

Sbíraná část: list

Účinně napomáhá při:

Černý čaj Darjeeling pochází z Indie. Většina zdejších čajovníkových keřů se pěstuje z čínských semen, čínských hybridů nebo křížených ásámských keřů (tzv. clonal). Čínský čajovník je odolnější vůči chladu a roste na výše položených plantážích v severní části . Některým keřům se daří i na svazích ležících ve výšce nad 1830 m n. m. Darjeelingy vynikají sladkou, harmonickou, někdy peprnou chutí, která je značně ovlivněna hornatým prostředím. Pro tento typ čaje je také typická zkrácená doba oxidace. Kvalita čaje Darjeeling je však díky počasí poměrně nestálá. Každá sklizeň má jiný charakter.

Černý čaj obsahuje velké množství antioxidantů známých jako teaflaviny a tearubiginy, které byly spojeny se snížením hladin cholesterolu. Černý čaj může pomoct i při žaludečních potížích a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Působí mírně stimulačně, uvolňuje napětí a stres, podporuje imunitní systém.

Obecný popis:

Čajovník je stálezelená rostlina s listy různé velikosti, krátkými stonky, bílými květy (podobné květům třešní) a plody podobnými ořechu, ve skutečnosti dřevnaté trojpouzdré tobolky s jedním až třemi hnědými semeny. Lístky čajovníku jsou dlouhé zhruba 3–25 cm a široké 1–10 cm. Charakteristické je silné žebrování a jemné bílé chloupky na spodní straně listu, které jsou nejlépe viditelné na tzv. tipsech, což jsou ještě nerozvinuté pupeny listů. Čajovník kvete na podzim a celou zimu, květy jsou cizosprašné.

Používaná část:

List sbíraný od třetího roku života keříku, a to několikrát ročně. Po okamžitém usušení - zelený čaj. Pokud se lístky před usušením nechají zapařit, dochází k tzv. fermentaci. Tím vzniká černý čaj.

Způsob použití:

Nať se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami.

O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?