PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Olše lepkavá

(alnus glutinosa)

Sbíraná část: list, pupen

Účinně napomáhá při:

Zánětech kostí, kloubů, revmatismu, osteoporóze. Působí proti stafylokokům, e-coli a jiným druhům bakterií. Hojí záněty střev, působí i na cizopasníky. Bylina podporuje prokrvení srdečního svalu. Používaná léčebná forma je tinktura z pupenů – gemmoterapie, která v sobě obsahuje účinné látky z celé rostliny.

Obecný popis:

Středně velký strom. Koruna vejčitě podlouhlá, u starších jedinců až jehlanovitá. Plnodřevný kmen, dřevo sytě žlutočervené s tmavými zónami, měkké, jemně pórovité, s četnými dřeňovými paprsky. Listy olše jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčitého tvaru, 4-10 cm dlouhé, většinou s vykrojenou špičkou a klínovitou bází. Na obvodu jsou dvakrát mělce pilovité a lehce zvlněné, lysé; po obou stranách mají 5-8 párů žilek, v jejichž úžlabí se na rubu nacházejí žlutavé chomáčky chlupů. Rub listu světlejší, líc je leskle tmavozelený. Mladé lístky lepivé. Na podzim se listí nijak nezabarvuje, opadává zelené. Květy jsou jednodomé. Samčí a samičí jehnědy na témže letorostu, dlouze stopkaté; objevují se již v létě předcházejícího roku. Samčí květy po 2-5, nící, koncové, s fialově hnědými podpůrnými šupinami a žlutými prašnými váčky, dlouhé zhruba 7 cm. Samičí květy 1-1,5 cm dlouhé, s vystupujícími červenými bliznami. Květy rozkvétají před pučením listů. Olše kvete v březnu a dubnu. Plodem olše jsou šištice, v nezralém stavu šedozelené a lepkavé, zralé tmavohnědé a dřevnaté, dlouhé 8-12 mm; zůstávají na stromě ještě dlouho po spadu semen. Semenné nažky leskle hnědé, stejnobarevné, ploché, okrouhlé až pětihranné s velice úzkými křídlatými okraji. Semeno zraje v září až říjnu, vylétává v únoru až březnu.

Používaná část:

List, pupen

Způsob použití:

Účinnou léčebnou formou je tinktura – výtažek z poupat– gemmoterapie. Listy můžeme používat ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi.

O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?