PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Přeslička rolní

(equisetum arvense)

Sbíraná část: nať

Účinně napomáhá při:

Křečových žilách, onemocnění kůže, nehtů a vlasů, anémii. Obsahuje velké množství dobře vstřebatelného křemíku.

Účinně tlumí záněty v oblasti ledvin, močového měchýře a močových cest, používá se k léčbě močových kaménků, vaječníkových cyst.

Zastavuje krvácení, používá se zejména u silného menstruačního krvácení, podporuje otěhotnění.

Působí také dobře proti revmatu, zlepšuje paměť, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí antiskleroticky.

Zevně i vnitřně se užívá proti bolestem páteře a kloubů. Celkově působí proti zánětům a proti překyselení.

Obecný popis:

Přeslička rolní je vytrvalá, výtrusná bylina vysoká nejčastěji 10–70 cm. Na rozdíl od přesličky bahenní má přeslička rolní výrazný sezónní dimorfismus, na jaře vyrůstá fertilní lodyha s výtrusnicovým klasem, která je nezelená, později potom sterilní letní zelená lodyha. Letní lodyha je mělce rýhovaná a přeslenitě se větví, střední dutina zabírá asi třetinu průměru lodyhy. Jako u ostatních přesliček se v každém uzlině nachází pochva, což jsou vlastně bočně srostlé přeslenitě uspořádané listy, nahoře mají listy volné konce a tvoří zuby pochvy. První článek v přeslenu je delší než příslušná lodyžní pochva na hlavním stonku (na rozdíl od přesličky bahenní, kde je to naopak). Jarní lodyha je cca 10–20 cm vysoká, nezelená, hnědavá až červenohnědá, na vrcholu je cca 1–4 cm dlouhý elipsoidní výtrusnicový klas.

Při sběru je třeba dávat pozor na záměnu. Zejména přeslička bahenní může být toxická.

Používaná část:

Nať

Způsob použití:

Nať se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Účinné jsou koupele a také obklady zejména na bércové vředy, záněty nehtových lůžek, píštěle, nehojící se místa.

O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?