PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Psyllium - Jitrocel indický (vejčitý)

(Plantago ovata)

Sbíraná část: semeno

Účinně napomáhá při:

Zlepšuje celkovou funkci zažívacího traktu, pomáhá vylučovat toxické látky z těla takže je vhodné při očistných kůrách. Udržuje tlusté střevo ve správném stavu a funkci. Napomáhá úpravě průjmů i zácpy. Působí jako prevence proti hemoroidům. Psyllium je vhodné při onemocnění cukrovkou II. typu, jelikož upravuje hladinu cukru. Také je vhodné při steatóze jater a vysoké hladině tuků v krvi, jelikož upravuje metabolismus tuků v organismu. Působí jako prevence vzniku žlučových kamenů.

Psyllium se používá s úspěchem při redukčních dietách, navozuje pocit nasycení a zároveň zrychluje metabolismus.

Obecný popis:

Jednoletá rostlina jejíž domovem jsou státy jižní Evropy, Pakistán, a Indie. Pěstuje se na polích, sbírá se semeno, jehož osemení se rozemele na prášek a používá se jako rozpustná vláknina ve farmakolofii i fytoterapii.

Jednoletánebo někdy krátce vytrvalá bylina dorůstající nejvýše do 15 cm.  Listy s řapíky 2 až 5 cm dlouhými vyrůstají ve spirále a vytvářejí zdánlivou listovou růžici , jsou jemné, čárkovité až kopinaté, 3 až 10 cm dlouhé a 2 až 6 mm široké. Na bázi přecházejí v řapík, vrchol mají ostře hrotitý, po obvodě jsou celokrajné nebo rozptýleně zubaté, mají tři podélné žilky a jsou hustě chlupaté.

Stvoly bývají kratší než listy, jsou lysé a v horní části mají hustá koncová klasnatá květenství, která bývají vejčitého nebo krátce válcovitého tvaru a po odkvětu se prodlužují. Jsou složená z drobných čtyřčetných květů s brvitými vejčitými listeny . Nestejné eliptické nebo obvejčitékališní lístky jsou volné, obvykle lysé a bývají až 2,5 mm dlouhé. Okrouhlé laločnaté korunní lístky jsou bílé, lysé a vytvářejí trubku o délce až 3,5 mm. K vrcholu korunní trubky přirostly čtyři tyčinky nesoucí z květu čnící žlutavě hnědé prašníky .

Plody jsou 4 až 5 mm dlouhé tobolky s víčky otevírající se poblíž středu. Obsahují po dvou žlutohnědých semenech, která jsou elipsoidní až vejčitá, 2,5 až 3 mm dlouhá a mají uprostřed podélnou rýhu.

Používaná část:

namletý obal semene

Způsob použití:

1-2x denně se smíchá čajová lžička Psyllia se 100 ml vody či jiného nápoje a vypije. Nejlépe před jídlem. Psyllium je možné používat také v gastronomii.

O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?