PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Štětka planá

(Dipsacus sylvestris)

Sbíraná část: kořen

Účinně napomáha při:

Štětka ( planá, lesní, soukenická) má močopudný, potopudný a žlučopudný účinek. Používá se ke zmírnění bolestí při revmatismu a dně. Dalším zajímavým působením je doléčování lymské borreliózy, očista krve a také podpůrná léčba u tuberkulózy. Zevně jí můžeme dát na na rozpraskanou pokožku, rty, prsní bradavky (obklady z odvaru, mast)Popis:

Štětka planá (lesní) je dvouletá rostlina původně se vyskytující na našem území, stejně jako ve velké části Evropy a Asie. Již odedávna se prakticky využívá pro své rozmanité účinky na organismus.

Štětka je poměrně hojná lesní rostlina, vyskytující se také na pustých místech, na rumištích a na březích vodních toků.Latinský název Dipsacus pochází z řeckého slova dipsy, v češtině žízeň, a je odvozen od tvaru spojených párových listů na stonku připomínajících malou pánev, ve které rostlina shromažďuje dešťovou vodu. Některé účinky štětky znali již v antické době, např. řecký lékař Dioscorides doporučoval kořen štětky pro jeho příznivé působení na různé tělní orgány. Hlavními bioaktivními látkami štětky jsou fenolické kyseliny kávová, skořicová, chinová a vanilová a taktéž iridoidní glykosidy. V současné době jsou studovány účinky těchto látek na organismus vystavený nepříznivým podmínkám. Štětka lesní má u nás i svou příbuznou – štětku soukenickou (Dipsacus sativus). Té přisuzuje lidové léčitelství stejné vlastnosti. Jak napovídá přívlastek “soukenická”, byla používána k ručnímu česání vlasu vyrobeného sukna. Jako zajímavost lze zmínit, že za tímto účelem byla dovezena již kolem roku 1700 do anglických kolonií v Severní Americe, kde ovšem záhy zplaněla a stala se obtížným plevelem.

Používaná část:  kořen

Způsob použití:  Kořen se používá ve formě bylinného výtažku – tinktury.


O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?