PřihlásitMůj ůčet
  • Deutsch
  • Slovakia
+420 353 034 411
Trocnovská 1984
35601 Sokolov

Amarant - revoluce v oblasti tavených sýrů

Datum: 15.06.2015

Tavené sýry mají dlouhou tradici. Nyní přichází novinka - krémový sýr. Dle české legislativy se nesmí nazývat taveným sýrem, jelikož neobsahuje tavicí soli, které mění ionty vápníku na ionty Na. Svým složením se však řadí mezi zdravé produkty.

Jak vznikl tavený sýr

Před 104 lety se pokoušeli švýcarští mlékaři W. Gerber a F. Stattler najít způsob, jak vyrobit sýr v menším balení, prodloužit jeho trvanlivost a zlepšit schopnost exportu do zámoří a teplých krajin.

V roce 1911 se nákladné experimenty konečně podařily a byl vyroben první tavený sýr Ementál s využitím citrátu sodného jako tavicí soli. První tavené sýry se vyráběly ručně a v roce 1911 se vyrobilo 100 plechovek s obsahem 250 g za směnu.

Počátky taveného sýru ve světě

  • 1916 - Amerika nezávisle na firmě Gerber započala s vývojem taveného sýra, který se v roce 1916 podařilo vyrobit pomocí citrátu a ortofosfátu.
  • 1921 - spatřila ve Francii světlo světa Veselá kráva - firma Leon Bell.
  • 1920-1921 – první výroba tavených sýrů v bavorském Wangenu. V roce 1933 bylo v Německu 60 tavíren sýrů a vyrábělo se 100 000 tun, což představovalo 40 % světové výroby.
  • 1923 - první výroba tavených sýrů v Československu. Firma Bloch v jižních Čechách ve Vodňanech.

A tak bychom mohli pokračovat, jak se rozvíjela výroba tavených sýrů v dalších zemích. Současná světová výroba tavených sýrů je přibližně 2,5 mil. tun ročně.

Popularita tavených sýrů klesá

V České republice mají tavené sýry velmi dlouhou tradici a jsou velice oblíbené. Ovšem v posledních cca 4 letech se výrazně snížil jejich prodej a výroba.

Ptáte se proč?
1. výrazně narostla výroba dalších sýrů
2. lidé si začali všímat složení tavených sýrů

Předseda asociace Assiffonte ku příležitosti 100letého výročí výroby tavených sýrů říká: „Jsme hrdi na tavené sýry, ale nesmíme se nechat uspokojit dosaženými výsledky, musíme hledat další cesty, jak tavené sýry dostat dál na vyšší úroveň. Nemám křišťálovou kouli, abych věštil co dál.“

Jde to i bez tavicích solí

A tato úvaha mně vnukla myšlenku, jak vyrobit tavený sýr bez tavicích solí (fosfátových solí - éček), abych v tomto přechemizovaném světě dal na trh novinku, která ovlivní výrobu tavených sýrů na celém světě.

Pan Gerber a Stattler v době, kdy vyvinuli tavené sýry neznali komponenty, které by nahradily fosfáty a ortofosfáty, polyfosfáty, konzervanty, barviva, náhražky, různá aromata, stabilizátory, karagenany, guarovou gumu, nisin apod. A tak jsem se dal do vývoje taveného sýra bez všech těchto chemických látek a konzervantů.

Po 4,5letém bádání a 1 751 zkouškách a 1 000 receptů jsme tento tavený sýr vyvinuli. Tavený sýr jsem zapatentoval u nás a v dalších 145 zemích světa. V současné době vyrábí tavený sýr Amarito firma Laktos.

Převratné složení

Tento tavený sýr je složen z přírodních sýrů tvrdých, měkkých, másla, smetany, tvarohu a vody. Hlavní komponent, který nám nahradil fosfátové soli a konzervační látky je amarantová mouka, která je tím novým stabilizátorem taveného sýra.

Nyní ještě několik údajů o amarantové mouce - 100 gramů amarantového zrna obsahuje:

Vitamíny
vitamín B1 0,8
vitamín B2 0,2
Niacin 1,3
Folacin 47,8
vitamín C 4,2
vitamín E 1,0
Minerální látky (mg)
Ca 267
Fosfor 67
Fe 3,8
Draslík 411
Amarant také obsahuje skvalen.

Přednosti skvalenu:

  • Několikanásobně posiluje imunitní systém, čímž zabezpečuje odolnost organismu vůči nemocem. To souvisí i se zvyšováním krvetvorby a tvorby imunoglobinu.
  • Chrání metabolismus.
  • Je dobrou ochranou proti negativní účinkům chemoterapie a radioterapie při rakovině a také je prevencí při vzniku a rozšíření karcinogenních ložisek.
  • Je antioxidantem, který působí jak uvnitř organismu, tak v pokožce, kde posiluje regeneraci kůže a urychluje hojení ran.

Když se nad tím zamyslíte, je to převratný výrobek ve světovém sýrařství a první na světě. Přesvědčte se o jeho přednostech sami a ochutnejte ho.

Pavel Neudek

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku