PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Červen - chraňte své střevo

Datum: 30.05.2020

V červnu nám podle pravidel čínského pentagramu vládne prvek oheň, s nímž je spojený velmi důležitý orgán našeho těla, a to tenké střevo. Je významnou částí trávicí soustavy, ale má vliv i na imunitu a také dobrou náladu. Poradíme vám, jak podpořit jeho funkci.

Tenké střevo a trávení

Tenké střevo řídí příjem a přeměnu potravy na vyživující energii a vylučuje odpadní látky. Přispívá ke všem aspektům trávení, včetně příjmu a dalšího pohybu potravy.

Vyrábí enzymy, které společně s enzymy slinivky břišní a žlučníku štěpí potravu na menší složky. V tenkém střevě se štěpí bílkoviny na aminokyseliny, uhlohydráty na jednoduché cukry a tuky na menší jednotky.

Kvalita naší krve závisí na naší výživě a fungování tenkého střeva. Tenké střevo přijímá z potravy výživné látky a mimo jiné i železo. Při nízké hladině železa klesá schopnost krve transportovat kyslík do všech buněk těla.

Dlouhodobé překyselení organismu poškozuje přirozené funkce tenkého střeva.

Tenké střevo a imunita

Tenké střevo velmi úzce souvisí s imunitním systémem. Jeho vnitřní stěna je pokryta klky, které se chovají jako filtr. Brání tomu, aby tělo přijímalo jedovaté látky, ale tvoří se zde buňky imunity. Menší částečky potravy putují potom přes žilní systém stěnou střeva k játrům. Tam se získané látky dále zpracují.

Je-li tenké střevo přeplněno jedy, může to narušit rychlost a účinnost trávení. Má to však přímý vliv na imunitní systém. Porucha tohoto cyklu vytváří chronické záněty a také alergie

Střevo a psychika

Zde hraje zásadní roli takzvaná enterická nervová soustava (ENS), která nejenže řídí trávení, ale do značné míry ovlivňuje i naši psychickou kondici.

ENS je systém 100 milionů vzájemně propojených nervových buněk rozprostírajících se po celé délce trávicí trubice. Jejím hlavním úkolem je získávat živiny z potravy. Kromě toho ale tento »druhý mozek« dokáže zaznamenávat, zpracovávat, a dokonce i vyvolávat emoce. To, co jíme, má velký vliv na to, jak se cítíme. A na druhou stranu, pokud na něco dostaneme nezkrotnou chuť, odráží to do určité míry naši psychickou nepohodu.

Image 1

Jak zlepšit kvalitu tenkého střeva a následně imunity, trávení i psychiky?

  • Omezte příjem cukru a výrobků z něj
  • Omezte příjem bílého a sladkého pečiva
  • Snižte příjem lepku
  • Mléčné výrobky jezte pouze zakysané a zkuste je více nahradit výrobky z kozího nebo ovčího mléka
  • Omezte příjem konzervačních solí, které jsou zejména v uzeninách, tavených sýrech, paštikách
  • Neužívejte zbytečně léky na bolest nebo antibiotika
  • Jezte v klidu, stravu řádně rozkousejte

Příroda pomáhá

Na funkci tenkého střeva dobře působí byliny jakými jsou: mochna nátržník, benedikt, lopuch, puškvorec, pampeliška. Ideální kombinaci těchto bylin najdete v čaji Odkyselení organismu.

Některé byliny a zejména jejich kořeny působí jako tzv. prebiotika. Jsou to látky, které podporují růst a život "přátelských" bakterií v našem střevě. Patří mezi ně čekanka a puškvorec. Namleté kořeny obou bylin najdete v přípravku Digestiv

Aloe vera obsahuje polysacharidy, které stimulují funkci imunitního systému v tenkém střevě, napomáhá střevní peristaltice i dobrému trávení. Přípravek Aloe C+ je navíc obohacený výtažkem z ovoce Camu camu, které má vysoký obsah vitamínu C.

Rada na závěr

Jděte na procházku do přírody, na louku, a utrhněte si pár lístků pampelišky a květů sedmikrásky a snězte je. Tyto úžasné byliny vám okamžitě sníží zbytečné překyselení ve vašem trávicím traktu, podpoří činnost tenkého střeva a imunity. Nezapomeňte se smát! Smích je emoce, která léčí, a to nejenom tenké střevo.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?