PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Dieta a zase dieta...ale jak působí na naše zdraví?

Datum: 05.02.2018

Určitě jste někdy zkoušeli hubnout podle "zaručených diet" s názvy jako "štíhlá do plavek za týden...úspěšné diety slavných..." Zamysleli jste se při tom nejen na cílený výsledek, zhubnout, ale i nad tím, jaký bude mít dieta vliv na vaše zdraví či vaši životní energii?

Většina diet pracuje hlavně s poměrem sacharidů, bílkovin a tuků, ale většinou se už nezabývá kvalitou zdrojů těchto komodit. Pokud se v doporučeních budou vyskytovat tyto faktory, zbystřete svoji pozornost.

1. Nízkotučná jídla - nemusí být vždy nízkokalorická. Tuk je často nahrazen skrytým cukrem, který podporuje nárůst tukových zásob.

2. Vysokotučná jídla - patří mezi ně především maso, většina mléčných výrobků, smažených a fritovaných jídel, margaríny a přemíra olejů při vaření . Tato jídla snižují naši energii a mají negativní dopad na zdraví hlavně v podobě zvýšení tuků v krvi, cholesterolu, zvýšení zánětů a snížení funkce štítné žlázy.

3. Strava obsahující potraviny s vysokým glykemickým indexem.

4. Velikost porcí nehraje zásadní roli. Vysoké množství zeleniny nám opticky porci sice zvětší, ale pozor, energie zůstává stejná.

5. Počet porcí je dobrovolný. Kolikrát denně jíme, volíme vždy dle metabolického profilu a úrovně pohybové aktivity. Dodržujte minimálně 3 porce denně.

Obecné pravidla diet dle poměru makroživin (sacharidy, bílkoviny, tuky)

1. Vysokosacharidové diety

Záměrně začínám s tímto typem diet, protože při dodržení pravidel nízkého glykemického indexu (který není až tak těžké si osvojit) je to režim při dlouhodobém stravování pro nás bezpečný a často se vnímá ne jako redukční dieta, ale základní stravovací model s vyváženým poměrem makroživin (sacharidy, bílkoviny, tuky).

Sacharidy totiž v těle plní dvojí úlohu. Pomáhají za prvé předejít poklesu hormonů štítné žlázy, které by jinak snižovaly rychlost metabolismu. A za druhé, sacharidy pomáhají uvolňování insulinu, což je anabolický hormon, který podporuje růst svalové hmoty, za předpokladu, že se alespoň trochu hýbeme.

Ale pozor, v případě, že nedodržíme pravidla GI a konzumujeme potraviny s vysokým GI, tak začínáme velmi rychle na váze přibývat a stává se pro nás tato strava rizikovou nejen z pohledu zvýšení váhy, ale i vzniku zdravotních komplikací - zvýšení krevních tuků včetně cholesterolu, vznik inzulínové rezistence a nástup na cestu vedoucí k diabetu 2 stupně, vznik zánětů v těle.

Existuje mnoho variant těchto diet, většinou se poměr makroživin v nich pohybuje v rozmezí: sacharidy 60-70 %, bílkoviny 10-20 % a tuky 20-25 % z celkového energetického příjmu. Nesmíme zapomínat na dostatečné množství vlákniny. Tento poměr živin nejvíce vyhovuje jedincům s krevní skupinou A.

Váhový úbytek – pomalejší, do 3kg za měsíc, funguje dlouhodobě.

Vliv na zdraví – nezatěžuje slinivku, játra, ledviny, neovlivňuje překyselení organismu.

Vliv na energii – dostatečné množství energie díky stabilnímu přísunu sacharidů.

2. Vysokoproteinové diety

Tato dieta je charakteristická vyšším podílem bílkovin v každodenní stravě vůči tukům a sacharidům. Procentuálně bílkoviny dosahují až 60% podíl, tuky si hlídáme maximálně na úrovni 10% a sacharidy cca 30%. Na počátku se musíme rozhodnout, s jakými potravinami budeme dietu praktikovat. Zda budeme kombinovat rostlinné či živočišné bílkoviny nebo pouze živočišné př. Paleo dieta nebo budeme výši bílkovin doplňovat v podobě tekutých proteinových kokteilů. Samozřejmě je možno i tyto zdroje kombinovat.

Doporučuji tato dietní opatření praktikovat pouze krátkodobě, i když strávníkům vyhovují hlavně z důvodu eliminace hladu a proto jsou velmi dobře snášeny a oblíbeny.

Vysokoproteinové diety vedou k rychlejšímu úbytku hmotnosti, je potřeba si ale uvědomit, že z velké části se jedná o vodu vázanou na glykogen ve svalech. Musíme počítat s tím, že po návratu k normální stravě dojde k jo-jo efektu, jako normálnímu projevu metabolismu těla.

Výhodou těchto diet je, že díky katabolickým pochodům dochází k zachování svalové hmoty. Pokud volíte tento druh stravy, tak vždy zvyšte množství vody a doplňte stravu antioxidanty pro eliminaci rizika přetíženosti ledvin, jater a překyselení organismu. Vyvarujte se pití černého čaje, kávy, alkoholu a kouření cigaret. Tento model bude nejvíce vyhovovat jedincům s krevní skupinou O. Úbytek na váze je ale pouze krátkodobý, po delší době (cca 2 měsíce) přestává fungovat. Tyto diety jsou vhodné pouze pro jedince se zdravou štítnou žlázou.

Váhový úbytek – rychlý, 3kg do 14 dní, až 5kg měsíčně, dlouhodobě přestávají fungovat.

Vliv na zdraví – vysoká zátěž na ledviny, zvýšené vylučování vápníku močí (řidnutí kostí), riziko překyselení – vliv játra, ledviny, štítná žláza

Vliv na energii – nižší množství okamžité energie díky nízkému podílu sacharidů, energie z tuků se uvolňuje pomaleji.

3. Vysokotukové diety

Nejznámějším zástupcem je Atkinsonova dieta, která je typická striktním omezením příjmu sacharidů na úroveň 5-25%. Bílkoviny jsou zastoupeny 25% a tuky tvoří podstatnou část stravy 50-70% (bez sledování nasycených a nenasycených tuků). V průběhu diety se tělo velmi silně odvodňuje, což způsobí výrazný pokles váhy, bohužel s tuky v těle tato dieta alespoň v prvních 14 dnech moc nedělá.

 Díky ketóze, která je vyvolaná absencí sacharidů máme minimální hlad, proto se dobře snáší. Právě tento fakt, že po takové úpravě stravy nemáme hlad a navíc tuky jsou ve stravě nositeli chuti, se tento druh diet velmi dobře v komerčním světě prodává.

Na druhou stranu strávníky velmi rychle přepadá únava a nechuť do života, vede k vysokému zpomalení metabolismu, díky ketonům se zvyšuje zápach z úst, roste oxidační stres, riziko žlučníkových obtíží, zvýšení krevních tuků a cholesterolu. Je fakt, že asi 10-ti procentům populace s velmi rychlým metabolismem může tato dieta vyhovovat, zdravotně je však velmi nevýhodná a nemůžu ji doporučit.

Váhový úbytek – nejrychlejší, 3kg do týdne, dlouhodobě nefunguje.

Vliv na zdraví – vysoká zátěž na ledviny, zvýšené vylučování vápníku moči (řidnutí kostí), riziko překyselení – vliv játra, ledviny, oslabení kardiovaskulárního systému, zvýšení krevních tuků a cholesterolu, zpomalení štítné žlázy.

Vliv na energii – vysoká únava.

V životě určitě nastávají situace, kdy se z jakýchkoli důvodů, hlavně těch kosmetických, rozhodneme o nějakou dietu. Odklon od pestré a na živiny vyvážené stravy nesmí být však dlouhodobý a vždy v souladu s výchozím zdravotním stavem.

Ing. Barbora Harvišová, odborný poradce a výživový specialista Serafin

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?