PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Jarní očista těla i duše

Datum: 10.03.2021

Jaro a s ním spojené Velikonoční svátky se pomalu blíží a my pociťujeme podvědomou potřebu očisty. Možná je tato touha zakořeněná v našich genech…

Kde jsou historické kořeny?

Potřeba pravidelných jarních očist pravděpodobně vychází z pravidelných velikonočních půstů, které naši předkové drželi již zhruba od 5 století , kdy se v Římě prosadil čtyřicetidenní půst na památku 40 denního postu Páně a jeho začátek se stanovil na 1. postní neděli.

Postní doba plyne od Popeleční středy  po čtyřicet dnů a končí na Zelený čtvrtek večer před mší na památku Večeře Páně. Proč byla zvolena číslovka 40, pozná i méně zběhlý znalec Bible – 40 dní trvala potopa, stejný počet dnů trval Mojžíšovi či Eliášovi výstup na Horu, 40 let putoval Izrael pouští, 40 dní se pokoušený Ježíš zdržoval na poušti – vždy to byl časový úsek zkoušky, přechodu zápasu, přípravy, pokání.

Jak půst probíhá?

Většina z nás již není věřící v pravém slova smyslu, takže nedodržujeme půst ve smyslu církevním. Nicméně poučit se z něj a dokázat jej přenést do svého každodenního běžného života prospěje každému. Základem postního období jsou tři pilíře: MODLITBA- PŮST-ALMUŽNA.

Image 1 

Modlitba

Kdo není věřící může namítat, že modlitba je příliš… Zkusme se na ní podívat současnou optikou. To, že většina lidí žije ve velkém stresu je nevyvratitelný fakt. Všichni jsme tlačeni k extrémním výkonům, které nám po čase přinášejí fyzické i psychické potíže, narušují nám osobní a rodinné vztahy. Podívejme se na modlitbu jako na čas uvolnění, zklidnění svého neustále pracujícího mozku.

Zařaďme v tomto období do svého denního programu pravidelnou krátkou meditaci – uvolnění, kdy se budeme soustředit jen na svůj dech, uvolníme celé své tělo, zklidníme mozek -mysl. Stačí deset minut denně! Postup najdete na stránkách Anety Benediktové:https://anetabenediktova.cz/predvelikonocni-postni-meditace-krok-za-krokem/

Půst

Zdrženlivost v jídle se vztahuje na maso teplokrevných zvířat, protože byla v tradici vždy považována za určitý komfort v běžné stravě. Ryby byly naopak chápány jako pokrm chudých a půst zdrženlivosti se na ně nevztahuje. Jaké stravovací zásady bychom měli dodržovat?

  • Nejíst maso teplokrevných zvířat
  • Nejíst uzeniny a výrobky z tohoto masa
  • Nepít alkohol
  • Zříci se všech laskomin typu zákusků, dortů, buchet…
  • Pečivo jíst pouze upečené z 100% žitné celozrnné mouky s kváskem
  • Omezit mléčné výrobky
  • Zařadit do jídelníčku více luštěnin a obilovin
  • Jídlo by mělo být jednodušší

Slovem půst je ale také myšlena zdrženlivost v různých typech radovánek a veselí. Člověk by se měl více soustředit sám na sebe, poznávat své nitro, tak aby s ním mohl lépe pracovat.

Image 2 

Almužna

Almužnou nejsou myšlené jen finanční dary, ale také třeba „dar přítomnosti“. Prostě si udělat čas na své děti, partnery, rodiče. Strávit s nimi nezapomenutelné chvíli, které obohatí nejenom je, ale i vás.

Jak nám pomůže příroda?

Mezi tradiční byliny, které máme spojené s jarní očistou patří Kopřiva. Odvary z mladých kopřiv jsou tradiční očistný prostředek pro celý organismus. Kopřivy se také přidávají do velikonoční nádivky.

Březová míza má tradici již v době keltské. Pití tohoto blahodárného nápoje očistí tělo, dodá mu minerály, vitamíny a enzymy. Mladé pupeny kopřiv pak čistí játra a lymfatický systém.

Nezapomeňte na mladé květy sedmikrásek a mladé výhonky pampelišek. Obojí přidáváme do salátů a nebo konzumujeme přímo na procházce přírodou.

Tak pojďme na to!

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?