PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Je čas na první jarní očistu!

Datum: 14.02.2017

Naše tělo vnímá změny ročních období a reaguje na ně velmi intenzivně. Ne vždy se však shoduje počasí s tím, jaké roční období naše tělo prožívá.

Málo kdo ví, že v našem organismu začíná jaro již se svatým Valentýnem. V tuto dobu můžeme pomalu začít odlehčovat svojí stravu a zařazovat lehké očisty. Pokud je k tomu ještě měsíc ve fázi ubývání, tak očista je daleko efektivnější.

Zázrak jménem vláknina

Typická česká strava mnoho zdrojů vlákniny neobsahuje. Celkově konzumujeme sotva polovinu doporučeného denního množství vlákniny. Přitom tato složka potravy je velice důležitá z hlediska zdraví, správného zažívání, hubnutí a přirozených očistných mechanismů organismu. Hlídat si její dostatečný přísun by mělo být prvním krokem k úspěšné první jarní očistě a celkovému zdravému životnímu stylu.

Proč je vláknina tak důležitá ?

Vláknina je složka potravy rostlinného původu, která je sama o sobě jen těžko stravitelná. V našem zažívacím traktu ale dělá hotové divy, a proto se jí také často říká "kartáč střev". Zdravotní benefity vlákniny jsou neoddiskutovatelné, její velký význam se zmiňuje například v souvislosti s vysokou hladinou cholesterolu, kardiovaskulárními chorobami, nadýmáním, zácpou , střevními chorobami, obezitou i diabetem. V těle vytváří přirozenou očistu střev.

Rozpustná vláknina

Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Ta rozpustná dobře bobtná ve vodě a umí několikanásobně zvětšit svůj objem. Díky tomu vyvolává rychlejší pocit nasycení a prokazuje tak skvělou službu i při redukční dietě. Zároveň zpomaluje vstřebávání živin z potravy, například cukru, což je důležité zejména pro diabetiky.

Zdrojem rozpustné vlákniny je především ovoce a zelenina. Na jaře vsaďte zejména na různé druhy klíčků, zelených salátů nebo mladých výhonků bylin.

Dalším zdrojem rozpustné vlákniny jsou luštěniny, obilniny nebo brambory. Můžete ji ale do jídelníčku dostat i ve formě přírodního psyllia neboli obalů semen jitrocele indického.

Nerozpustná vláknina

Nerozpustná vláknina má spíše mechanickou, ale o nic méně důležitou funkci. Zvyšuje objem stolice ve střevech a zároveň podporuje jejich peristaltiku, takže stolice traktem projde rychleji. Nerozpustná vláknina na sebe váže škodlivé látky a pomáhá je dostat rychleji z těla, je důležitá v prevenci zácpy, rakoviny střev a hemoroidů. Najdete ji zejména v obilných slupkách a otrubách, ve slupkách ovoce či rajčat, v oříšcích, semenech a některých druzích zeleniny.

Oba druhy vlákniny jsou pro tělo stejně důležité a jejich příjem by proto měl být vyrovnaný. Skvělým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny jsou například lněná semínka.

Tip na první jarní očistnou kůru s rozpustnou vlákninou:

Do misky nasypejte 1 polévkovou lžíci rozpustné vlákniny Psyllium s některým přírodním aromatem (malina, jahoda, pomeranč, kokos). Zalijte vlažným mandlovým mlékem a přidejte nakrájené sušené švestky a fíky. (Sušené ovoce je nutné předem opláchnout horkou vodou.) Tuto směs snězte ráno na lačno.

V poledne po obědě popíjejte bylinný čaj Čistící a 3x denně užívejte tinkturu z pupenů Kopřiva.

Předejděte jarní únavě. Začněte s očistou již dnes!

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?