PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Lymfa - základ zdraví, štíhlosti a vitality

Datum: 17.09.2020

Existuje řada způsobů jak zhubnout, jak podpořit imunitní systém a co dělat proti únavě. Základním spojujícím faktorem těchto témat je však lymfatický systém. Pokud tento nebude dobře fungovat, tak efekt všech opatření je poloviční.

Co to je lymfatický systém?

Lymfatický systém je systém lymfatických cév a uzlin, který shromažďuje lymfu z celého organismu a odvádí ji zpět do krevního oběhu. Lymfa je bezbarvá tekutina proudící mízními cévami sousedícími s krevním řečištěm. Lymfa se dá charakterizovat jako bílá, mléčně zabarvená tekutina, která obsahuje lymfocyty, bílkoviny a tuky. Tato tekutina se hromadí v mezibuněčných prostorech tkání a krevních cév a je shromažďována lymfatickým systémem, z kterého se pak přesunuje zpět do krve. Lymfatický a cévní systém spolu úzce souvisí.

Lymfa a imunita

Na určitých místech lymfatických cév jsou umístěny lymfatické uzliny. Jsou to, takové filtry, jejichž úkolem je vychytat z protékající lymfy mikroorganismy a ostatní cizí částice. Lymfatická tkáň vytváří protilátky a obsahuje lymfocyty, které hrají významnou roli v obraně organismu před infekcí. Kromě toho obsahují lymfatické uzliny také makrofágy, což jsou velké buňky schopné pohlcovat bakterie i jiné cizí částice, které proniknou do organismu. Lymfatické orgány zahrnují kostní dřeň, lymfatické uzliny, slezinu a brzlík.

Zduření lymfatických uzlin bývá jeden z prvních příznaků probíhající infekce v organismu. Měl by to být pro nás signál, že je potřeba zklidnit, uvolnit svojí celkovou aktivitu, nechat organismu čas a energii na boj s infekcí. Důležité je v tento moment podpořit imunitní a s ním spojený lymfatický systém vhodnými bylinami,

Lymfa a otoky

Tok krve v cévním systému je poháněn pumpou – srdcem. Lymfatický systém však takovou pumpu nemá. Tok lymfy je zajištován smršťováním svalů, tedy svalovou prací. Pokud svaly nepracují, dochází k městnání lymfy v lymfatických cévách a následně k otokům, celulitidě. Typickým příkladem je dlouhé sezení či stání na jednom místě. S lymfatickým systémem jsou také úzce spjaté ledviny. Nedostatek tekutin a vyčerpané ledviny mohou způsobovat mimo jiné i vznik lymfatických otoků.

Základním opatřením proti otokům, a tím i přibývání na váze je dostatek tekutin, podpora funkce ledvin a správný pravidelný pohyb. Z bylin v tomto případě velmi dobře funguje Svízel, Vřes, Kopřiva nebo Tužebník

Image 1

Lymfa a vitalita

Lymfatický systém prochází střevní sliznicí v oblasti tzv. střevních klků. Zde hraje důležitou roli mimo jiné v absorpci tuků z potravy. Zatímco produkty trávení cukrů a bílkovin mohou procházet do krve přímo, tuky se musí dostat nejprve do lymfatických cév. Je zajímavé, že lymfa v těchto cévách je díky tomu tak hustá, že připomíná mléko. Přebytek tuků ve stravě, ale také sladkostí, které tuky obsahují a i potravin, které obsahují chemické látky, přetěžují lymfatický systém a způsobují chronickou únavu. 

 

Co dělat pro správně fungující lymfatický systém?

Správně dýchejte – hluboké břišní dýchání dokáže masírovat vnitřní orgány a rozproudit lymfatický systém. Tento typ dýchání se můžete naučit na kurzu jógy nebo pilates

Pravidelně se hýbejte – pohybem svalů rozhýbete tok lymfy v mízních cévách a tím zlepšíte její funkci jak v oblasti imunitní, tak v oblasti odvodu toxických látek.

Choďte pravidelně na masáže – správné, ruční lymfatické masáže dokážou přímo zázraky zejména při otocích, celulitidě a celkovém zadržování tekutin v těle.

Upravte si jídelníček – snižte příjem potravin, které zatěžují lymfatický systém. Jsou jimi zejména: sůl, tavící a konzervační soli obsažené v tavených sýrech a uzeninách, dále alkohol, bílý rafinovaný cukr, nezdravé tuky, bílé pečivo a přemíra mléčných výrobků. 

 Pozor na léky - zejména léky hormonálního charakteru, ale i léky na psychiku nebo některé typy léků na tlak mohou způsobovat zadržování vody v těle a otoky!

 Pijte  - dostatečné množství čisté vody dokáže zázraky

 Používejte pravidelně byliny - správné byliny napomáhají zlepšení toku lymfy v mízních cévách .

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Dlouhodobá starost o dobře fungující lymfatický systém se rovná starosti o naší správnou imunitu, vitalitu, tělesnou hmotnost, vnitřní očistu a celkovou pohodu. Začněte již dnes!

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?