PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Mohu v těhotenství a při kojení byliny?

Datum: 11.05.2019

Znalost bylin a jejich používání v době těhotenství může hodně pomoci. Velkou měrou se na frekvenci dotazu ohledně bylin v těhotenství a při kojení podílí tvrzení na bylinných čajích a potravinových výrobcích.

O jaká tvrzení jde?

Podle našich zákonů a zákonů EU musí na všech potravinových doplňcích bez rozdílu být uvedeno:…není vhodné pro těhotné a kojící ženy… Nikdo ale nerozlišuje a neposuzuje složení výrobku, a jestli opravdu obsažené látky mohou ženě a plodu uškodit anebo ne. Tato tvrzení najdete na Hořčíku, na vitamínu B stejně jako na výrobku obsahující Meduňku. Přitom všechny uvedené přípravky ženy v těhotenství i při kojení užívat mohou a velmi často jim jsou i doporučovány.

Jak je to s bylinami v těhotenství?

V současné době mnoho těhotenství nevzniká přirozenou cestou. Ženy, které chtějí otěhotnět přijímají často hormonální preparáty a také jejich těhotenství bývají riziková. V tomto případě není moc vhodné bez jakékoliv porady užívat byliny a potravinové doplňky, a to zejména v prvním trimestru.

Pokud žena otěhotní přirozenou cestou a těhotenství je normální, pak je možné byliny a potravinové doplňky užívat. Obecně platí, že je vždy lepší užívat směs z bylin než bylinu jednodruhovou. Samostatná bylina má daleko intenzivnější účinky než směs bylin. Pokud bychom zvolili nevhodnou bylinu, můžeme si s ní spíše ublížit, než pokud by byla ve směsi. Neplatí často zmiňované: byliny mi neublíží…. Bylinná léčba dokáže být velmi silná a intenzivní. Vždyť všechny léky vznikly nejprve z bylin nebo přírodních látek a až následně byli v laboratoři vyrobené umělou cestou.

V těhotenství bychom se měli vyhýbat kořenům bylin, lepší je používat pouze listy nebo natě. Nevhodné jsou všechny byliny, které působí na silné prokrvení pánevního dna (rozmarýn, jinan) anebo mají velmi silné očistné účinky (svízel).

Co při nevolnosti?

V prvním trimestru sníží nevolnost slabý odvar z bobkového listu. Na 300 ml vody dejte 3 bobkové listy, vařte na mírném ohni 3-4 minuty a pak pomalu po malých douškách popíjejte v průběhu dne.

Nevolnost může také snížit slabší bylinný čaj ze směsi meduňky a anýzu

Zhruba 3 týdny před porodem můžete popíjet čaj z listu maliníku a kontryhele v poměru 2:1. Tento čaj napomáhá k lehčímu porodu.

Co užívat při nachlazení?

V případě nějaké virózy v těhotenství je rozhodně lepší zkusit v první řadě řešení bylinami než chemickými léky. V tom případě můžeme zkusit bylinný čaj ze směsi bylin: lípa květ, divizna, jitrocel, šipek, bez černý květ.

Velmi silným přírodním preparátem proti zánětům v urogenitální oblasti a proti nachlazení je tinktura z pupenů lichořeřišnice větší. Pokud si požadovanou dávku nakapete do malého množství horké vody, aby se odpařil alkohol, tak ji můžete bez obav užívat.

V těhotenství je možné také užívat tinktury, které jsou ředěné 1:100, tzv. D3 ředění. I zde platí zásada nakapání do horké vody. Takto ředěné tinktury mají pomalý, pozvolný účinek na podobné bázi jako homeopatie. Jen je potřeba se vyhnout bylinám hodně stimulujícím jako je třeba eleuterokok nebo ženšen.

Jaké byliny nejsou vhodné?

Andělika, bříza (jednodruhová, ve směsi nevadí), čekanka kořen, dub, echinacea kořen, eleuterokok, gotukola, heřmánek, hloh, jablečník, jalovec, jinan, jmelí, kaštan, komonice, kondurango, kokoška, kopřiva (jednodruhová, ve směsi nevadí), kostival, kotvičník, lékořice kořen, levandule, libeček kořen, lopuch kořen, máta (jednodruhová, ve směsi nevadí), medvědice, pelyněk, oman kořen, pampeliška kořen, pelyněk kořen, průtržník, pýr kořen, rozmarýn, rozrazil, všechny druhy rdesen, rudé lapacho, sporýš, srdečník, svízel, šalvěj (jednodruhová, ve směsi nevadí), třezalka (jednodruhová, ve směsi nevadí), vilcacora, vrba kůra (jednodruhová, ve směsi nevadí), vřes (jednodruhový, ve směsi nevadí), zázvor (jednodruhový, ve směsi nevadí), zemědým, zeměžluč, ženšen.

Co v době kojení?

V čase kojení platí obdobné zásady jako v období těhotenství. Prodávané laktační čaje většinou obsahují kopr, anýz či fenykl. Tyto čaje nejenom podporují kojení, ale také pomáhají malému miminku při trávení. Kojící čaj je velmi chutný!

Pokud je dítě již větší a přikrmujeme, tak si už můžeme dovolit některé bylinné čaje i s obsahem uvedených, méně vhodný bylin, ale pouze ve směsi. Pořád mějme na mysli, že pro matku i dítě je stále šetrnější bylinný čaj nebo tinktura než chemické léky, jestliže to zdravotní stav umožňuje.

Zdravý selský rozum nám hodně pomůže! Máme přirozenou ženskou intuici, tak se jí řiďme! Pokud si přeci jen nevíte rady, tak vám ráda vaše dotazy zodpovím na: poradna@serafinbyliny.cz.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?