PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Mozková mrtvice si věk nevybírá

Datum: 17.09.2020

Cévní mozková příhoda je onemocnění, které ještě v nedávné době bylo výhradou lidí nad šedesát let. Dnes postihuje stále mladší lidi. Nejsou výjimkou i pacienti kolem čtyřiceti let a mladší.

Co to je mozková mrtvice

Mozková mrtvice je cévní onemocnění, při kterém jsou postiženy tepny zajišťující výživu mozku. Nejčastěji jde o uzávěr mozkové tepny krevní sraženinou (trombem) nebo vmetkem (embolem) s následným přerušením přívodu krve, a tím i kyslíku do příslušné části mozku.

Druhým, méně častým typem mozkové mrtvice je krvácení v některé části mozku, které se projeví náhlým vznikem příznaků mrtvice. Teprve až po několika hodinách mozkové buňky z nedostatku kyslíku a živin odumírají.

Poslouchejte signály těla

Často se riziko příchodu mozkové mrtvice „ohlašuje“ jemnými signály, které bychom neměli podceňovat. Tyto signály se mohou projevovat dny, týdny i měsíce před skutečnou mozkovou mrtvicí. Zpozornět bychom měli zejména při:

občasné brnění v některé části hlavy

brnění rukou či nohou

mírné výpadky paměti

bolesti hlavy

pocity „tepání v hlavě“

špatná koncentrace

změny v paměti a vyjadřování

Tyto příznaky může způsobovat i tzv. „mini“ mozková mrtvice, kdy se dočasně ucpe nějaká mozková cévka, kterou poměrně rychle organismus zvládne svými mechanismy ještě uvolnit. Příznaky se projevují náhle a zpravidla trvají krátce.

Nejčastější příčiny a rizikové faktory

Ateroskleróza a následné uvolnění krevní sraženiny z poškozené cévy. Ateroskleróza je chronický zánět cévní stěny, který nejčastěji vzniká chronickým překyselení organismu, tedy špatným životním stylem.

Vysoký krevní tlak– jedná se o vysoce rizikový faktor. Je potřebné, aby každý z nás znal výši svého krevního tlaku. Nejlepší je si jej změřit občas sám v klidu svého domácího prostředí. Vyhneme se tím tzv. „syndromu bílého pláště“, kdy nám může při měření u lékaře krevní tlak stoupnout jednorázově vlivem strachu – stresu. Vysoký krevní tlak nemá silné intenzivní projevy. Většinou jej pociťujeme jako únavu či mírnou bolest hlavy. Bohužel vlivem vzrůstajícího stresu a užíváním stimulujících látek se tento problém týká už i mladších lidí.

Cukrovka–osoby s cukrovkou zvýšené riziko mozkové mrtvice. Lidé s cukrovkou mají také často vysoký krevní tlak, vysoké hladiny krevních tuků (cholesterolu) a někteří mají také nadváhu – to vše jsou faktory, které dále zvyšují riziko mozkové mrtvice.

Porucha tukového metabolismu – vysoká hladina tuků v krvi a jejich špatný celkový poměr je významným rizikovým faktorem nejen mozkové mrtvice, ale i dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Bušení srdce, arytmie – lidé s poruchami srdečního rytmu mají vyšší riziko vzniku mozkové mrtvice. Fibrilace síní, která způsobuje nepravidelný puls, je významným rizikovým faktorem mozkové mrtvice.

Kouření – je vysoce rizikovým faktorem, ale i faktorem, který můžeme nejlépe odstranit. Nikotin a oxid uhelnatý v cigaretovém kouři snižují množství kyslíku v krvi. Rovněž poškozují stěnu cév, způsobují v ní trvalý zánět a tím zvyšují riziko jejich ucpání.

Nadváha a nedostatek pohybu – málo tělesné aktivity, nadváha případně kombinace obou faktorů zvyšuje pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, vysoké koncentrace tuků v krvi, cukrovky, onemocnění srdce a také mozkové mrtvice.

Nadměrná kontumace alkoholu – alkohol zatěžuje nejenom játra, ale i ledviny, slinivku a způsobuje při jeho pravidelné konzumaci záněty cévní stěny, a tím i riziko mozkové mrtvice.

Léky -dlouhodobé užívání některých léků zejména ze skupiny hormonálních léků jako je např. antikoncepce nebo léků na bolest.

Image 1

Prevence mozkové mrtvice

Z výše uvedeného vyplývají i preventivní opatření

Upravte si svůj životní styl, jídlo pití, léky a další faktory tak, aby nedocházelo k trvalému, chronickému překyselování těla a tím i chronickému zánětu na cévní stěně

Zamyslete se nad svým životem a pokuste se co nejvíce eliminovat stresové situace

Pravidelně, denně se hýbejte. Třicetiminutová procházka svižným krokem každý den udělá zázraky

Přestaňte kouřit a užívat léky, které nejsou pro vás životně důležité včetně léků na bolest

Omezte co nejvíc pití alkoholu

Smějte se! Smích umí změnit chemické reakce v našem mozku. Snižuje míru stresu a posiluje imunitní systém.

Užívejte preventivně byliny a potravinové doplňky na zlepšení průchodnosti cév. Zkuste třeba zelený čaj, rozmarýn, pohanku či přesličku.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Pokud již dojde k mozkové mrtvici, tak je to pro váš organismus nevratný stav. Dochází k nevratnému poškození mozku. Proto prevence je v tomto případě více než důležitá!

Nečekejte až vás postihne jedno z nejzávažnějších onemocnění. Udělejte vše proto, aby váš život byl šťastný, kvalitní, prožitý ve zdraví. A to již dnes!

Image 2

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?