PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Potravinové doplňky a jejich kvalita

Datum: 10.03.2015

Všichni občas zajdeme do lékárny nebo do prodejny s bylinami či zdravou výživou a koupíme si nějaký ten potravinový doplněk na podporu svého zdraví. Nejčastěji na podporu imunity nebo na očistu, zejména jater. Nabídka v obchodech je veliká, ale jak se v ní orientovat? Které výrobky jsou opravdu kvalitní a které se tak jen tváří?

Většina z nás postupem doby začíná chápat, že pokud si koupíme extrémně levnou potravinu třeba v letákové akci, tak je cena ve většině případů na úkor kvality. Velmi nízké ceny mohou dosahovat pouze výrobci, kteří produkují potraviny ve velkých objemech, a tam se kvalita těžko uhlídá.

Často se používají málo kvalitní suroviny a výrobky jsou produkovány výhradně strojovou výrobou. To je i jeden z důvodů, proč vzrůstá obliba farmářských prodejů a prodejů tzv. ze dvora, kde vidíme, jak jsou zvířata chována a rostliny pěstovány.

Stejný vzorec kvality platí i u potravinových doplňků

Pokud chcete mít jistotu, že je výrobek opravdu z kvalitních surovin, zajímejte se primárně o výrobce. I v tomto případě platí, že většina malých výrobců produkuje potravinové doplňky a výrobky z bylin v malých sériích a velmi často ze surovin z vlastních kvalitních kontrolovaných zdrojů. U těchto výrobců také najdeme daleko větší podíl ruční práce, a tím i dobré kvality výrobků.

Problém s ostropestřcem mariánským…

Příklad, který potvrzuje tuto úvahu se udál nedávno. Před časem byly při kontrole SZPI prováděny laboratorní testy výrobků z lékáren, které obsahovaly jako hlavní složku ostropestřec mariánský. Zkouškami bylo zjištěno, že tyto tablety obsahují velké množství mykotoxinů (vedlejší produkt plísní) a zbytky pesticidů (toxická látka používaná v zemědělství). Obě látky jsou silně toxické zejména pro játra.

Znamená to tedy, že výchozí surovina – ostropestřec mariánský byla pěstovaná nějakým velkoproducentem na poli, které bylo ošetřováno toxickými pesticidy a následně byla špatně zpracována a vytvořily se v ní plísně.

Kvalita u malých producentů

U malého výrobce je pravděpodobnost, že se toto stane, velmi malá. Například naše společnost Serafin - byliny s.r.o. ostropestřec mariánský pěstuje na vlastní zahradě, kde jsou záhony obhospodařovány tradičním způsobem jako za dob našich babiček. Zahrada leží uprostřed „lázeňského trojúhelníku“ v CHKO Slavkovský les.

Všechny byliny, ze kterých se vyrábí tinktury, jsou takto pěstovány nebo sbírány. Výhradně ručně a s láskou z nich vyrábíme přípravky, které podléhají pravidelné kontrole. Takto postupuje většina malých výrobců.

Hlídáte si kvalitu vašich potravin? Nakupujete na farmářských trzích?

Hlídejte si i kvalitu potravinových doplňků! Nakupujte od malých výrobců, které nějak znáte! Vaše zdraví je na prvním místě!

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?