PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Pozor na mléko!

Datum: 12.03.2015

Člověk je savec a mléko je pro něj přirozenou stravou. Toto však platí pro kojence a mléko mateřské. Žádný jiný savec na světě nepokračuje v konzumaci mléka v dospělém věku. V tomto článku se na konzumaci mléka podíváme podrobněji.

Mezi lidmi převažuje obecný názor, že mléko a mléčné produkty jsou zdraví prospěšné. Považuji za nutnost se k tomuto tvrzení vyjádřit a přidat i jiné názory.

Je však důležité zdůraznit, že veškeré následující informace patří trvanlivému, pasterizovanému mléku a všem dalším ošetřeným mléčným výrobkům. Čerstvé (právě nadojené mléko), čerstvé sýry a ostatní mléčné výrobky z biofarem patří do jiné kategorie.

Důsledky konzumace mléka

Mléko a mléčné výrobky jsou pro člověka s přibývajícím věkem čím dál tím hůře stravitelné. Dochází totiž k tzv. intoleranci laktózy. V těle schází enzym (laktáza) štěpící mléčný cukr. Tato intolerance se projevuje bolestmi břicha, nadýmáním, plynatostí, průjmy a také alergií na mléčné bílkoviny obsažené v kravském mléce.

Konzumace mléka může vést ke vzniku alergií, chronické rýmy, chronických zánětů čelních dutin či k zánětům průdušek. Zejména u dětí dochází ke vzniku typických alergických projevů. Mezi ně patří zvýšené množství protilátek v krvi, vyrážky, ekzémy nebo zažívací problémy.

U dospělých může být častá konzumace mléčných výrobků důvodem zadržování vody v těle, oteklých rukou a nohou, nadýmání, nevolnosti, průjmu, chronického zahlenění, gynekologických výtoků, nadváhy a celulitidy.

Mléko zahušťuje stávající hleny v organismu, čímž podporuje zahleňování a zadržování vody v tkáních. Máme-li vodovou rýmu, popíjíme kakao a k tomu přikusujeme chleba namazaný taveným sýrem, naše vodová rýma se postupně změní v rýmu s hustým zeleným sekretem. Hlen se vyskytuje všude v těle, takže stejným principem si můžeme vyvolat gynekologické výtoky nebo hlen ve stolici.

Pravda o běžných mléčných výrobcích

Říká se, že mléko je zdravé a nutné pro správný růst a přijímání vápníku. Řekněme si otevřeně, mléčné výrobky nám prostě chutnají. Zkusme se však zamyslet nad následujícím.

To, co se prodává v krabicích pod názvem mléko, je záhadná bílá tekutina mající se skutečným mlékem společnou pouze barvu a název. Všechny poučky o zdraví prospěšném mléce se týkají pouze čerstvě nadojeného mléka.

Podle norem EU je nutné ve výrobě mléko ohřát na 123°C, což však zničí veškeré enzymy. Při dalším výrobním postupu se téměř úplně zbaví i vitamínů a minerálů, které se u určitých druhů výrobků zpět uměle dodávají. Mlékem si tedy vápník nedoplníte.

Stravitelnost mléčných výrobků

Zakysané mléčné výrobky jsou o něco stravitelnější než obyčejné mléko, ale pouze pokud jsou probiotické kultury v době konzumace ještě živé. Je dobré kupovat jogurty s krátkou dobou trvanlivosti a bez dochucovadel.

Stále ale platí, že naše tělo má problém se štěpením laktózy. Zátěž na trávení se ještě zvýší přidáme-li
k mléčnému výrobku pečivo, kvůli vysokému obsahu škrobu. Optimální je jíst jogurt vždy samotný, stejně tak i sýr, který je ideální kombinovat s nějakou zeleninou. Po jídle, které obsahuje mléko, bychom měli další pokrm jíst nejdříve za hodinu.

Pokud vám mléko a mléčné výrobky chutnají a nedokážete se jich vzdát, zkuste jejich příjem alespoň omezit a kupovat si výrobky z biofarem z čerstvého a kvalitního mléka. Krabicové mléko, tavené sýry a jogurty s dlouhodobou trvanlivostí já osobně zařazuji na úroveň uzenin a všech chemicky upravovaných potravin plných dochucovadel a jiných éček.

Na závěr uvádím potraviny, při jejichž běžné konzumaci zajistíte vašemu tělu dostatečný příjem vápníku. Jsou to: brokolice, kapusta, květák, tuřín, sójové boby a veškeré výrobky ze sóji, fazole, třtinová melasa, mák, mandle, para ořechy a 90-99%čokoláda.

Než budete příště sahat po krabici či láhvi mléka ve vašem obchodě, vzpomeňte si na tento článek a pořádně se zamyslete.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?