PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Školní svačinky - chutné a rychlé tipy

Datum: 12.09.2018

Máme tady září, děti se vracejí ke svým povinnostem do školních lavic a nám rodičům nastává opět každodenní příprava svačinek.  

V tomto oboru mám dnes více než 9-ti letou praxi a vím, jak je někdy obtížné se trefit do chuti a vkusu dětí. Ne jednou mi bylo dáno najevo „takhle tedy ne“ v podobě nesnězených svačin s dovětkem, já jsem neměl vůbec hlad. Dnes se už tomu směji, ale ještě nedávno s mým egem tato věta pěkně třásla. Svačiny prostě musí být IN, aby je děti hrdě z aktovky ve škole vytáhly a veřejně snědly.

Pro děti prvního stupně, které jsou ve škole jen krátce, úplně postačí jedna porce ovoce doplněna o kvalitní sušenku plnou ořechů či semínek a půl litru filtrované vody nebo oblíbeného čaje.

Pokud je však dítě ve škole déle, nebo hned po vyučování navštěvuje kroužky, svačina musí být komplexnější a k ovoci či sušence doporučuji přidat ještě hlavní svačinu a 1 litr tekutin.

Oblíbené svačiny mých dětí

SALÁTOVÁ MISKA poskládaná z:

1. Zeleniny – teplé měsíce čerstvá zelenina (podle chuti výběr: okurky, rajčata, paprika, čínské zelí, hrášek, kukuřice) doplněna o salátové listy, zimní měsíce tepelně zpracovaná zelenina (např. mrkev, petržel, celer, fazolky, zelí, dýně, řepa)

2. Obiloviny – těstoviny, kuskus, různé kroupy – slzovka, kernotto, ječné, rýže, pohanka, quinoa

3. Ořechy a semena – vlašské, lískové, mandle, dýně, slunečnice – vždy opražené a zakápnuté umeoctem

4. Houby nebo luštěniny – černá čočka, adzuki, cizrna, houby dušené

5. Dresing – olivový olej, citronová šťáva, hořčice, zázvor.

Salát tvořte vždy ze surovin, které má dítě rádo. Nedoporučuji přidávat jogurty, majonézu či tatarku. Salát uložte vždy do těsnící nádoby, ať zabráníte protečení uvolněné šťávy. Doporučuji závitové sklenice.

PUDING či KAŠE ze skleničky: /podrobný návod najdete v receptech/

1. Chia puding s ovocem

2. Těstoviny (kuskus) s mákem a sušenými švestkami

3. Jáhlová mrkvová míchanice

SLANÉ I SLADKÉ VARIANTY KOLÁČŮ: /podrobný návod najdete v receptech/

1. Jahelník

2. Quiche

3. Polentový slaný koláč obložený dle přání dítěte

SENDVIČE A WRAPY poskládané z:

1. Pečivo – základ, dejte si záležet, jaké vyberete, rozpékané kaiserky nejsou to pravé! Nejlepší jsou KVÁSKOVÉ – žitné, pohankové, špaldové (v podobě toustového chleba, bagety), PITA chlebové placky.

2. Namažeme - Máslo, lučina, hořčice bez cukru

3. Obložíme salátem – římský, ledový, špenát

4. Doplníme bílkovinu - MASO – např. v troubě pečené mleté krůtí nakrájené na plátky, VEJCE, TEMPEH, LUŠTĚNINOVÝ BURGER

5. Přizdobíme oblíbenou zeleninou – rajče, okurek, paprika, mrkev, fazolky zelené

Nezapomeňte přibalit ubrousek, lžičku, vidličku, kterou budou děti na salát či kaše potřebovat. Svačiny doporučuji chystat dopředu večer, ať ráno nestojíte ve stresu před otevřenou lednicí, tlačeni časem bezradní, že vaše dítko nemá co si vzít na svačinu.

Rada na závěr: pokud Vám jde o správné jídelní návyky vašich dětí, o to, aby v průběhu dne měly dostatek energie na zvládání všech školních povinností, nedávejte dětem peníze na svačiny a nenechávejte výběr svačin na nich. Nemají dostatek zkušeností, proč mají či nemají kupovat to či ono a navíc jejich výběr je silně ovlivněn reklamami potravinových gigantů a to jak víme, není vždy správná volba.

Věřím, že výše uvedený seznam Vám bude dostatečnou inspirací a věřte, praxi vychytáte čas a příprava bude hračka. Naše děti za to stojí.

Úspěšný školní rok přeje Ing. Barbora Harvišová odborný poradce a výživový specialista Serafin

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?