PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

STOP příbírání na váze v menopauze

Datum: 21.11.2018

Menopauza nebo také přechod, či klimakterium znamenají pro většinu žen nejenom změny nálad, ale také změny postavy a přibírání na váze. Nemusí to však nutně tak být. Zkuste některé z našich doporučených zásad!

Silná psychická nerovnováha a tělesné potíže při menopauze nejsou přirozené, i když dnes postihují velké procento žen. Jaké příznaky se skrývají za hormonální přeměnou, a jak si můžete pomoci přírodní cestou v případě, že jste se do koloběhu únavy, návalů, nespavosti či psychické nestability dostaly? Velmi dobře fungují bylinné preparáty na bázi přírodních fytoestrogenů. Nicméně velmi významou roli hraje strava. Je známo, že Japonky nemají téměř žádné klimakterické obtíže a dožívají se ve zdraví vysokého věku. Podle vědeckých průzkumů zásadním vlivem je u nich strava

 Jak nám může strava pomoci?

Ať již potíže aktuálně řešíte, nebo hledáte cestu, jak se jako žena lépe stravovat, začněme u pitného režimu. Doporučuji všem pro srovnání a vyčištění těla odkyselující čaj Serafin, následně dostatek vody bez bublinek, cukru.

Zcela vynechte alkoholické nápoje, i Vaši oblíbenou skleničku 1dcl vína na večer! Denně pijte dle svoji potřeby, minimálně ale 1,5l tekutin.

Zapomeňte na diety!  Strava musí obsahovat dostatek kvalitních bílkovin, sacharidů s nízkým GI, kvalitních tuků s dostatkem omega3 mastných kyselin a v neposlední řadě dostatek vlákniny, kterou nám zaručí kvalitní zelenina či ovoce.

Denně konzumujte jídlo s obsahem přirozených fytoestrogenů. Jsou to látky obsaženy v rostlinách, která nám pomáhají udržet rovnováhu mezi hladinou progesteronu a estrogenu. Patří sem např. lněné semínko, lněný olej, mořské řasy – wakame, brukvovitá zelenina – kapusta, zelí, z obilovin –žito, ječmen, malé bobulovité ovoce – zejména rybíz, červené víno.

 Bohatým zdrojem je i naklíčená vojtěška, kterou můžeme použít jako posyp např. na chleba, do rýže, brambor, nebo konzumovat jen tak s ořechy. V létě je možno konzumovat v salátech i přímo jetel luční. Z veřejných zdrojů se dočteme, že nejvyšším zdrojem fytoestrgenu je sója. Zde však buďte velmi opatrní a hlídejte si zdroje surovin či potravin z nich vyrobených. Já osobně se k sójovým výrobkům vůbec nepřikláním, když už, tak vždy ve fermentované podobě (např. tempeh).

V případě, že pociťujeme zvýšenou únavu, zařadíme do jídelníčku větší množství sacharidů s nízkým GI. Příkladem mohou být pokrmy z celozrnných obilovin ovesných vloček, celozrnné rýže všeho druhu, pohanky, žita, quinoi, ze zeleniny jsou nejvyšším energetickým zdrojem kořenová zelenina celer, mrkev, ředkev, ale i kapusta, dýně, brokolice, třeba i fenykl a veškeré zelené listí – z řepy, saláty, špenát, petržel.

Denně jíme 1ks ovoce (jablka, hrušky, broskve, meruňky, hroznové víno, rybíz, banán).

bílkovin zařadíme zejména ty rostlinné -luštěniny, následně pak kvalitní bílé maso, ryby. Nezapomínáme ani na denní dávku ořechů (naše vlašáky, lískové) a semínek (lněné, chia, dýně, mák).

Návaly pocení ovlivníme také stravou

Při návalech a nadměrném pocení nekonzumujeme příliš zahřívající potraviny či suroviny a snažíme se organismus spíše ochladit.

Zde nám pomohou rostlinná mléka (oves, mák, kokos, mandle), hořké zeleninové listy (čekanka, rukola), zařazujeme více houby, zeleninu plnou vody -rajčata, okurky, cukety, vaříme více brambor, kuskus či těstoviny. Na pití si můžeme dovolit zelený či mátový čaj, sladkovodní řasy chlorelu, spirulinu, a z ovoce citrusové plody (pomeranče, mandarinky, grepy).

Můj tip

V neposlední řadě si hlídáme správné dýchání a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Že nevíte, jak máte správně dýchat? Jednoduchá pomůcka, kterou dávám svým klientům je: nádech na 4 doby do břicha, zadržet dech na 4 doby, a výdech na 6 dob, kdy břicho pomocí bránice tlačí na plíce a pomůže s úplným dovýdechem, a zase zadržet dech na 4 doby. To celé 3x zopakovat v průběhu každé jedné hodiny.

Dělejte to, co máte rády, rozmazlujte se, zajděte si na masáž, kosmetiku, ke kadeřnici, nebo jen tak odpočívejte s knížkou doma, prostě dělejte vše, ať je vašemu tělu dobře.

Inspirativní menu pro období menopauzy

Snídaně: Ovesná kaše s restovaným jablíčkem, praženými vlašskými ořechy, slazená medem.

Svačina: Žitný chléb s kozím sýrem sypaný klíčenou vojtěškou.

Oběd: Kulajda, Dušené batáty s cizrnou.

Svačina: Zelný salát s červenou řepou.

Večeře: Sumeček africký s batátovo-rýžovou kaší.

Podrobný návod na přípravu a spoustu další inspirace najdete v našich receptech.

Ing. Barbora Harvišová, odborný poradce a výživový specialista Serafin

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?