PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Super tipy pro imunitu dětí i dospělých

Datum: 31.08.2020

Imunitní systém člověka je velmi složitý mechanismus. Jeho primárním úkolem je chránit organismus před nežádoucími cizorodými látkami, viry, bakteriemi, plísněmi či parazity. Tyto mikroorganismy musí včas identifikovat, lokalizovat, zlikvidovat a předat k vyloučení z organismu.

Imunitní systém je komplexní soustava vzájemně spolupracujících a doplňujících se orgánů. Patří mezi ně například střeva, játra, lymfatický systém, slezina, brzlík, kostní dřen, soustava žláz s vnitřní sekrecí a další. Při nedostatečné funkci imunitního systému pak dochází k rozvoji různých typů onemocnění, a to jak fyzických, tak ale i psychických. Za neadekvátně fungujícím imunitním systémem stojí také alergie a různé typy autoimunitních onemocnění.

Tipy pro správné fungování přirozené imunity

Strava

Střeva jsou základem zdraví, základem imunity. Hippokrates, otec moderní medicíny, řekl, že všechna onemocnění začínají ve střevech, a to před 2000 lety!

Vědci zjistili, že v lidském těle se nachází „nový orgán“. Avšak na rozdíl od běžných orgánů jako je třeba srdce, mozek, plíce se tento orgán neskládá z lidské tkáně, nýbrž z bilionů bakterií. Říká se mu střevní mikrobiom. Je to soustava střevních bakterií, která u dospělého člověka může vážit až 2 kg. Mikrobiom má silný vliv na celkovou imunitu člověka, ale také na jeho psychický stav.

Mikrobiom si nevíce poškozujeme nevhodnou, nevyváženou stravou, která obsahuje nadmíru přidaného cukru, lepku, alkoholu a chemikálií. Zejména u dětí nadměrná konzumace cukru má přímý vliv na poruchy imunity a rozvoj alergií. Mikrobiom významně poškozují i léky zejména nadužívání antibiotik, léků na bolest či hormonálních léků.

Posilovat jej můžeme stravou bohatou na zeleninu a vlákninu, dále probiotiky, která se vyskytují v zakysaných mléčných výrobcích nebo třeba v kysaném zelí. Důležitá jsou však i tzv. prebiotika, tedy látky, které působí přímo jako „krmivo“ pro náš mikrobiom. Jednou z nich je polysacharid inulin, který se přirozeně vyskytuje v kořenu čekanky, pampelišky či puškvorce. Užívání přírodních preparátů právě s obsahem namletého kořenu některé z uvedených bylin pomůže nejen našemu trávení, ale i posílí přirozený mikrobiom, a tím imunitu.

Image 1 

Stres

Imunitní systém s naším psychickým stavem souvisí více než úzce. Psychické vyčerpání, negativní emoce, dlouhodobý stres, to všechno jsou faktory, které se výrazně podílejí na oslabení imunity, chybných imunitních reakcích, ba dokonce na rozvoji autoimunitních onemocnění.

Centrální nervový systém ve velké míře ovlivňuje funkce a chování imunitních buněk, a sice pomocí hormonů uvolňovaných hypothalamem, hypofýzou, nadledvinkami. Prostě aktivací reakcí „boj nebo útěk“. Takto si dlouhodobě oslabují fungování imunitního systému nejenom dospělí, ale i děti, které nežijí v láskyplném rodinném prostředí, děti, na které jsou kladeny příliš velké nároky a není respektována jejich přirozenost ani doma ani ve škole.

Co s tím? Hýbejte se a smějte se! Pohyb upravuje v těle rovnováhu mezi stresovými hormony a hormony dobré nálady. Smích pak dokáže uvolnit endorfiny a podpořit vaše zdraví. Dostatečné množství hořčíku, vitamínů řady B a správný mikrobiom jsou základem naší dobré psychiky.

Spánek

Spánek je pro život člověka důležitější než jídlo. Jeho nedostatek může způsobit smrt dříve než nedostatek jídla. Při spánku se naše tělo regeneruje. Nahrazuje poškozené buňky těmi novými, a to i v rámci imunitního systému. Důležité je usínat před půlnocí, aby se do tohoto procesu v klidu mohli zapojit játra, která v tuto dobu začínají svoji regeneraci a dále všechny ostatní orgány včetně střev a hormonálního systému. Spánek kratší než šest hodin ( u dospělých) nám ubírá hodně sil a velmi oslabuje imunitní systém.

Image 2 

Síla přírody

Příroda má nějakou bylinku či houbu na každou naši bolístku. Základní a známou bylinou na podporu imunitního systému je:

Echinacea – Třapatka nachová 

Její původní domovinou je Severní Amerika. Je to tradiční bylina tamních indiánských kmenů. Postupně se rozšířila i k nám do Evropy. Echinacea nespecifickým způsobem posiluje fungování imunitního systému. Používá se z ní kořen a květ. Nejčastější formou užívání je tinktura nebo čajový koncentrát. Můžeme jí užívat samostatně, ale i ve směsích s jinými bylinami či houbami. Doporučuje se užívat poměrně brzy před předpokládaným krizovým obdobím, jelikož potřebuje nějaký čas, aby imunitní systém stimulovala.

Houby

Všichni jsme zvyklí běžně hovořit o léčivých bylinách, které mají velkou tradici. Méně známá je ale tradice používání léčivých hub. Používání hub časově spadá již do pravěku a houby lidstvo provází celým jeho vývojem nejenom jako potravina, ale i jako léčivka. Houby mají celou škálu pozitivních účinků, ale jeden z největších je silná podpora funkce imunitního systému pomocí zejména obsažených beta glukanů.

Co to je beta glukan

Beta glukan je unikátní přírodní polysacharid, schopný podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám. Tisíce studií prováděných na různých universitách ve světě prokázaly, že denní konzumace beta glukanu optimálně stimuluje bílé krvinky zejména makrofágy. Makrofágy „požírají vše“, co do krve nepatří. Betaglukany pak fungují jako „krmivo“ nebo můžeme říci „hnací motory“ pro ně.

Beta glukany najdeme v různých druzích hub, které běžně v létě sbíráme v našich lesích, ale i v tzv. medicinálních houbách, které si většinou do kuchyně tak často nenosíme.

Pouhým pojídáním však beta glukany z hub naše tělo dostane v množství 2-3%. Chybí nám totiž trávicí enzym, který by v trávicím traktu tyto účinné látky z hub uvolnil. Proto ani užívání rozemletých hub na prášek nebývá léčebně moc účinné.

Řešením je extrakt. Jedná se o velmi silný vodný výluh z medicinálních hub, kde se tímto postupem uvolní velké množství beta glukanů. Koncentrovaný výluh se pak vysuší a buď se dávkuje do přírodních kapslí nebo se přidává do čajového koncentrátu společně s dalšímu bylinami a přírodním sirupem.

Image 3 

Nejčastěji používanými houbami v souvislosti s podporou imunitního systému jsou:

Lesklokorka lesklá – Reishi

 posiluje celkově imunitní systém. Působí velmi účinně proti různým druhům alergií, astmatu i při ekzémech. Regeneruje játra a zlepšuje jejich funkci, podporuje trávení. Houba je velmi vhodná na podporu rekonvalescence po těžkých nemocech. Reishi snižuje hladinu cholesterolu v krvi a upravuje hladinu krevního cukru. Celkově zvyšuje duševní i fyzickou výkonost.

Žampion mandlový

 stejně jako ostatní houby stimuluje funkce imunitního systému. Používá se zejména při alergiích, astmatu, chronických zánětech průdušek. Snižuje kašel, zlepšuje stav pokožky.

Čaga – rezavec šikmý

dřevokazná houba, která celkově podporuje imunitní systém. Obsahuje nejenom beta glukany, ale i betulin, který rozšiřuje její spektrum účinností. Čaga se používá se při zánětech žaludku a střev. Doporučujeme jí při hnisavých kožních onemocněních, zánětlivém akné, střevních a gynekologických plísních, chronických zánětech horních cest dýchacích a plic.

A co chronický doporučované „céčko“?

Ano, ale v přírodní formě. Tedy v ovoci a zelenině. Pokud potravinový doplněk, tak takový, kde je vitamín C ve formě extraktu z ovoce Acerola nebo Camu camu.

Nyní již víte co dělá dobře vašemu tělu a vašemu imunitnímu systému. Upravte stravu a životní styl, nakupte přírodní přípravky a užijte si pestrobarevný podzim se všemi jeho krásami!

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?