PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Trávení a jeho poruchy

Datum: 20.06.2019

Trávicí problémy provází lidstvo od nepaměti a jsou nejčastějším důvodem návštěvy bylinářství či lékáren. Může se jednat o banální, rychle řešitelné obtíže, ale také mohou předznamenávat závažnější choroby.

Trávicí obtíže mohou být jen jednorázové, přechodné, ale také mohou mít chronický průběh. Značnou roli hraje psychika, řada z nich se dá označit za psychosomatické nemoci – například dráždivý tračník či žaludeční neuróza. Mohou ale skrývat vážné problémy – například Crohnovu chorobu či velmi nebezpečné rakoviny jednotlivých orgánů trávicího traktu.

Nejčastější typy poruch trávení

Nadýmání

Nadýmání může být způsobeno špatnou skladbou stravy, zejména převahou stravy obsahující cukr a mouku. Na projevu nadýmání se nejčastěji podílí žlučník, ale částečně také slinivka. Tyto dva orgány mimo jiné produkují látky, trávicí enzymy, které stravu rozkládají – štěpí, aby nám mohla poskytnout tu správnou výživu. Oba orgány často přetěžujeme stresem, který má za následek zúžení vývodů, přes které se do tenkého střeva tyto enzymy dostávají.

Jaké byliny pomáhají

Fenykl obecný – dokáže velmi účinně zmírnit projevy nadýmání. Podporuje trávení a mírní křeče v oblasti břicha. Je vhodný také pro děti i kojící matky. Přechází do mateřského mléka a uvolňuje dětská bříška. Jako bonus podporuje vylučování mateřského mléka.

Kondurango – aromatická kůra keře rostoucího v jižní Americe stimuluje tvorbu trávicích enzymů, a to zejména enzymů slinivky. Působí celkově proti zánětům slinivky a zažívacího traktu. Zmírňuje nadýmáni.

Máta peprná – uvolňuje nadýmání a křeče v oblasti trávicího traktu. Podporuje trávení a zlepšuje funkci žlučníku. Má mírně sedativní účinky, takže působí i u nadýmání způsobeného stresem, ale i špatnou skladbou stravy.

Najdete v čaji Nafouklé břicho  a v tinktuře Kondurango

Image 1

Zácpa

Akutní zácpa bývá většinou způsobena nějakou jednorázovou dietní chybou, případně se jedná o tzv. cestovní zácpu, přechodně způsobenou změnou prostředí, stravy či vody. Při akutní zácpě většinou stačí zvýšit příjem vody a zařadit do svého jídelníčku švestky, fíky nebo lněné semínko.

Chronická zácpa bývá velmi často způsobena dysfunkcí žlučníku a jater. Dále se na ní může podílet psychické vypětí a z velké části ji způsobuje dlouhodobě špatné složení jídelníčku s převahou bílé mouky, cukru, masa a s malým podílem vlákniny. U chronické zácpy je potřeba vždy u lékaře vyloučit závažná onemocnění, např. nádorová onemocnění nebo Crohnovu chorobu.

Jaké byliny pomáhají

Len setý – díky vysokému obsahu slizu velmi dobře pomáhá změkčovat stolici a tím docílit vyprázdnění. Napomáhá nejenom při zácpě,ale také při zánětech v zažívacím traktu, bolestech páteře, vysoké hladině cholesterolu.

Čekanka obecná – podporuje funkci jater a tvorbu žluče. Celkově zlepšuje metabolismus, podporuje trávení, má silné protizánětlivé působení v trávicím ústrojí. Napomáhá při tzv. cestovní zácpě. Kořen obsahuje přírodní inulin, který má pro organismus prebiotický efekt – podporuje přirozenou bakteriální mikroflóru ve střevě.

Najdete v čaji Vyprázdnění  a v kapslích Digestiv

Image 2

Průjem

Průjmy mohou být způsobené dietní chybou, ale i virovou nebo bakteriální infekcí, případně to bývá průvodní příznak jiné, závažnější nemoci. Silný a dlouhotrvající průjem je pro organismus velmi nebezpečný. Může dojít k dehydrataci těla, společně se stolicí odchází z organismu také živiny, vitamíny a minerály a dochází k porušování střevní stěny. Při opakujících se průjmech nebo při trvalejším průjmu je vždy nutné lékařské vyšetření.

Jaké byliny pomáhají

Mochna nátržník – oddenek pomáhá při zánětu sliznice žaludku a střev, i při alergiích. Tlumí průjmy, snižuje hladinu tuku v krvi, takže se hodí k léčbě vysoké hladiny cholesterolu. Je to základní bylina podávaná u většiny chorob tlustého i tenkého střeva.

Borůvka černá – už naše babičky věděly, že plod borůvky zastaví průjem. Listy však takový účinek nemají! Borůvka hojí záněty v oblasti střevní sliznice a příznivě ovlivňuje cévní stěnu, zejména v oblasti oční sítnice.

Řepík lékařský – bylina působí detoxikačně na játra, podporuje tvorbu žluče, zlepšuje trávení, tlumí průjmy a krvácení v oblasti trávicího traktu, působí dobře u vředových chorob, divertikulóze, Crohnově chorobě, zánětu žlučníku a slinivky, má protialergické působení.

Najdete v čaji Střeva

Image 3

Teď už zbývá vybrat správnou bylinnou směs a budete připraveni na úskoky a záludnosti vašeho trávicího traktu! A nezapomeňte na dobré a kvalitní jídlo!

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?