PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Víte vše o mléce a jiných "bílých jedech"?

Datum: 09.01.2019

Stále častěji se mluví o třech, někdy pěti bílých jedech. Jsou jimy: MLÉKO, LEPEK, CUKR, SŮL,RÝŽE. Žádná z těchto složek stravy není sama o sobě škodlivá, ale jak se říká:"Všeho moc škodí..." Nadměrnou konzumací můžeme našemu tělu způsobovat nejednu újmu. ZKUSTE S NÁMI 15 DNÍ TŘEBA BEZ MLÉKA! Přesvěčte se sami, jak se budete cítit...

Mediální kampaň „Mléko do škol“, denně alespoň 2 reklamy na neodolatelně chutné a zdravé mléčné výrobky, to je to, co dnes vychovává u našich dětí vztah k mléku a mléčným výrobkům. Reklamu na Pribiňáky si pamatuji ještě dnes i já ze svého dětství z filmu Ať žijí duchové. Odborníci se nejčastěji odkazují na zdraví našich kostí a potřebu vápníku, které tělo v každém věku potřebuje a tím si vychovávají své celoživotní spotřebitele.

Podívejme se však do přírody a zamysleme se, z čeho čerpají vápník všechna býložravá zvířata, jejichž kosti jsou 2x větší a několikanásobně silnější než naše?

Není to s tím mlékem tak trochu jinak?

Pro vlastní posouzení Vám udám několik faktů:

1. 100ml kravského mléka obsahuje pouze 100mg vápníků. Odborníci na mléčné výrobky ale tvrdí, že v podobě sýru, kdy pojídáme koncentrovanější formu mléka, získáme vápníku více, ba dokonce konzumací 100g sýru získáme 100% DDD vápníku, a to je min. 800mg.

2. Proč nám ale NEŘEKNOU, že např. 100g MANDLÍ obsahují 247mg vápníku nebo MÁK, který se u nás vždy v minulosti hojně pěstoval, osahuje ve svých 100g dokonce 1400mg vápníku.

3. Vápník je zastoupen ve všech rostlinných produktech např. luštěniny, kořenová zelenina, brokolice, celozrnné obiloviny.

4. Ve východních zemích jako je např. Japonsko, kde kravské mléko téměř nekonzumují, osteoporózu neznají.

5. V České republice průměrný občan zkonzumuje 242kg mléčných výrobků a vypije téměř 60l mléka za rok. Osteoporózou trpí každá druhá žena po menopauze a každý šestý muž po andropauze.

 Dokáže lidské tělo vápník z mléka vůbec vstřebat?

Dle odborníků dokáže, ale jejich biologická využitelnost je téměř mizivá, zdroje uvádějí něco mezi 10-30%. Míra vstřebatelnosti vápníku závisí na dalších látkách, jako je např. Hořčík nebo vit. D.

Co způsobuje pravidelná konzumace mléka a mléčných výrobků?

~      ZAHLENĚNÍ TRÁVICÍHO A DÝCHACÍHO ÚSTROJÍ – hlen vzniká při procesu trávení

~      VZNIK ALERGIÍ - neschopnost trávit kasein i mléčný cukr má více než 2/3 lidské populace

~      ATEROSLEROTICKÉ NEMOCI CÉV – z důvodu špatné vstřebatelnosti vápníku, který je potřeba k odkyselovacím procesům v těle. Vápník pak ulpívá na cévní stěně a snižuje její pružnost.

~      NEKVALITNÍ PLEŤ – podporuje vznik akné, ekzémů

~      SILNĚ ANABOLIZUJÍCÍ DOPAD NA TĚLO: nadměrný růst měkkých tkání

Je nutné se vyhnout všem mléčným výrobkům?

V případě, že řešíte některou z výše uvedených potíží, tak říkám  ANO. Pokud jste zcela zdrávi, můžete si OBČAS (1x v týdnu) dopřát kvalitní zakysané mléčné výrobky. Apeluji zde však na kontrolu zdroje původu. Asi se shodneme, že zvíře, které nevidělo za svůj život slunce, zelenou louku, je krmeno šrotem a poháněno hormony nám nedá správnou energií pro naše těla.

VÝZVA: 15 DNÍ BEZ MLÉKA A MLÉČNÝCH VÝROBKŮ !

Vyzkoušejte a na vlastní kůži zažijte více energie, lehčí trávení, čistější pleť. Je to jen na Vás.

Image 1

Čím mohu nahradit mléko při vaření?

1. Tekutá rostlinná alternativa mléka – makové, kokosové, oříškové, rýžové sojové - omezeně– doporučuji do kaší, kávy na pečení. NE – sušené formy (obsahují často glukózo-fruktózový sirup).

2. Tekutá rostlinná alternativa smetany – luxusní mandlová smetana, rýžová, omezeně sojová smetana, kokosová smetana – výborná místo šlehačky z kravského mléka.

3. Alternativa jogurtů – oříškové dezerty, obilné dezerty

Náš tip na výrobu KOKOSOVÉHO JOGURTU. Kokosové mléko rozšleháme, aby se nám spojila voda s tukem, nádobou několikrát bouchneme o stůl, ať se zbavíme vzduchu vzniklého šleháním. K výrobě jogurtu můžeme využít 3 varianty:

1.      Zakoupit čistou mlékárenskou kulturu

2.      Použít tabletu probiotických kapslí

3.      Použít kvalitní bílý jogurt (kravský, kozí, ovčí)

Osobně nejčastěji používám bílý jogurt, který potřebuje k úplnému kvasnému procesu asi 10-16 hodin v teplotě okolo 40°C. Na 400ml kokosového jogurtu použiji 1 polévkovou lžíci jogurtu kravského. Pro udržení teploty můžete použít sušičku ovoce, parní troubu nebo nyní v zimě postačí teplo-vodivá nádoba (např. skleněná) do které sklenici s jogurtem strčíme, přikryjeme (ale tak, aby tam šlo trochu vzduchu) a postavíme k ústřednímu topení. Nebo jednoduše na trhu dnes existuje celá řada jogurtovačů, které Vám teplotu spolehlivě udrží.

Tip na výrobu MAKOVÉHO MLÉKA: 100 G máku namočíme ve vodě na cca 2 hodiny. Po uplynutí dané doby vodu slijeme. Mák dáme do mixeru a přilijeme 1 litr čerstvé vody. Mixujeme maximálně 2 minuty. Následně makové mléko přecedíme a můžeme hned vypít. Chutná výrorně a obsahuje velké množství dobře vstřebateného vápníku.

ing. Barbora Harvišová, odborný poradce a výživový specialista Serafin

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?