PřihlásitMůj ůčet
 • Naturprodukte
 • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Zpomalte stárnutí. Víme jak na to!

Datum: 03.10.2020

Mylné je nechávat péči o pomalejší stárnutí do pozdějšího věku. Zpomalovat stárnutí je potřeba již v mládí, pak nám bude déle zachována svěžest a zdraví. Přečtěte si naše tipy.

Od nepaměti se lidstvo snaží najít „elixír mládí“. Krása a dlouhověkost se stává velkým obchodním artiklem a tématem dnešní doby. Podstatné však je, v jakém zdravotním stavu se dožíváme vysokého věku, jestli budeme soběstační, budeme moci dělat své zájmy, koníčky, prostě žít plnohodnotný život.

Pět „S“ jak to zvládnout

1. Strava

O správné a kvalitní stravě toho bylo napsáno hodně, ale jak se v tom vyznat? Zásadou je, uvažovat „zdravým selským rozumem“. Pokud potravina prošla dlouhým procesem zpracování a má dlouhou dobu trvanlivosti, tak rozhodně nesplňuje požadavky na zdravou potravinu proti stárnutí.

Připravujte si jídlo doma

Vybírejte si jednoduché potraviny, které si můžete sami doma připravit. Příkladem může být müsli k snídani. Většina kupovaných, předem připravených snídaňových müsli obsahuje hodně cukru a přidaných látek. Pokud si jej připravíme sami doma, tak smícháme jen ovesné vločky, ořechy a ovoce bez konzervantů, dochucovadel a hromady cukru.

Jezte jednodušeji. Jednoduchá strava bez velkého množství složek a druhů jídla se lépe tráví a náš organismus tolik nezatěžuje. Šetříme tak svůj trávicí trakt a celý metabolismus.

Zařazujte pravidelně odlehčené dny, kdy sníte jen malé množství zeleniny, ořechů a celozrnné rýže.

Udržujte si stravu s nízkou glykemickou zátěží

Právě vysoká glykemická hodnota potravin způsobuje extrémní kolísání krevního cukru. To má za následek chronické záněty uvnitř těla, poruchy imunity a rychlé stárnutí. Výsledkem bývají poruchy cévní stěny, poruchy srdce, špatná hladina cholesterolu, nesoustředění a poruchy funkce mozku. V neposlední řadě cukrovka.

Vysokou glykemickou zátěž způsobují potraviny, z nichž se cukry rychle uvolňují do krve. Jsou to zejména bílá mouka a bílý cukr a všechny výrobky z nich vyrobené.

Správná strava na zpomalení stárnutí by měla obsahovat luštěniny, obilniny, ryby, ořechy, velké množství zeleniny, vajíčka. Ovoce v malém množství.

Ideální talíř proti stárnutí

 • 50 % zeleniny
 • 25 % bílkoviny (luštěniny, ryby, bílé maso, kvalitní mléčné výrobky bez cukru)
 • 25 % uhlohydrátů s nízkým glykemickým indexem (kvalitní celozrnný žitný chléb, celozrnná rýže)

Pitný režim

Nezapomeňte na dostatečný příjem čisté kvalitní vody. Pitný režim je velmi důležitý. Hlídejte si denní příjem 1,5-2 litrů čisté nesycené vody bez příchutí a cukru.

Image 1

2. Spánek a relaxace

Během spánku procházíme různými stádii, která nám zajistí odbourání emočního stresu a následně tvorbu růstového hormonu jako základního hormonu proti stárnutí.

Kvalitní, nepřerušovaný spánek potřebujeme k celkové regeneraci a nabití sil.

Jak na kvalitní spánek

 • 4-6 hodin před spaním nepijte kávu ani černý čaj
 • necvičte minimálně 3 hodiny před spaním
 • 2 hodiny před spaním nejezte těžké pokrmy
 • před spánkem dodržujte pravidelný, uvolňující rituál, vždy se osprchujte nebo vykoupejte
 • nesledujte filmy, které vás emočně rozruší, a neřešte krizové situace
 • zkuste se přihlásit na kurzy jógy nebo meditací, pracujte na své psychice

 

3. Správný pohyb

Cvičení a pohyb zajišťuje hned několik pozitivních faktorů pro náš organismus:

 • cítíme se psychicky lépe díky vyplaveným „hormonům dobré nálady“
 • posilujeme kostní aparát, čímž předcházíme osteoporóze
 • posilujeme svaly, čímž předcházíme cukrovce a nevzhlednému hubnutí
 • zrychlujeme metabolismus a udržujeme si správnou váhu
 • podporujeme tvorbu tzv. růstového hormonu, který podle posledních výzkumů má zásadní vliv na zpomalení stárnutí

Proti stárnutí je vždy důležité provozovat pravidelný pohyb, a to aerobní a také rezistenční – posilovací. Střídejte v různé dny třeba rychlou chůzi s hůlkami a pak posilovací cviky např. Pilates, kruhový posilovací trénink nebo posilování s odporovými gumami.

4. Sluneční svit

Řada lidí se zvyšujícím se věkem omezuje pohyb venku. Většinou tvrdí, že je moc velká zima nebo naopak moc velké horko. Avšak pohyb venku a zejména na slunci nám zajistí dostatečné množství vitamínu D v organismu. Ten je velmi důležitý pro správný stav našich kostí a svalů.

Podle posledních výzkumů má vitamín D zásadní vliv na mentální stav člověka. Chrání před depresí a rozvojem Alzheimerovy choroby. Vitamín D je také považován za silného protivníka proti rozvoji rakovinných onemocnění.

5. Suplementace výživovými doplňky

Pravidelné doplňování vitamínů a minerálů do organismu formou kvalitních výživových doplňků je velmi důležité. Ne vždy se chováme tak, abychom si je zajistili ze stravy, a také naše potraviny je nemusí obsahovat v požadovaném množství.

Základní potravinové doplňky, které bychom měli dlouhodobě užívat, pokud chceme zpomalovat stárnutí: Všechny tyto doplňky je možné užívat současně a dlouhodobě

 • Omega 3 s vit. D– podpora funkce mozku, kostního a svalového aparátu
 • Vitamíny řady B – podpora mozkových funkcí, imunity a kardiovaskulárního systému
 • Hořčík – podpora svalů, kostí, mentality
 • Olivové listy – podpora správného krevního tlaku a krevního cukru a také kardiovaskulárního systému
 • Zelený čaj - podporuje koncentraci a myšlení

Přestaňte zbytečně stárnout! Už víte, jak na to.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?