Bělotrn kulatohlavý

Bělotrn kulatohlavý

Echinops sphaerocephalus
Sbíraná část
pupeny, semena
Podporuje
nemůžeme bohužel uvádět žádné účinky

Bylina s exotickým nádechem a uhrančivým zjevem bývá častou okrasou zahrad, nebo také řezaných květin a pugetů. Na první poslech vtipný název je více než příznačný. Bělotrn je od pohledu hrdým nositelem svého jména. Svou výškou často dosáhne úrovně lidských očí, zblízka si pak můžete mnohdy připadat, jako byste hleděli do tváře tajemné ježibaby.


Původně označovaný jako bílý trn, vlašský trn, římský trn, nebo také ježibaba. Dle Mattioliho herbáře se používal hlavně sušený a nadrcený kořen, který hojil rány a vředy. Odvar z kořene se používal na mytí vlasů, zabraňoval jejich vypadávání, plešatění. Arabové nazývali tento kořen Bedeguand, přidával se například do vína a léčivých sirupů. Dnes se v léčitelství používají hlavně semena sbíraná po úplném dozrání na konci léta a tinktury z pupenů. Věřilo se, že semena z bílého trnu léčí hadí uštknutí, dokonce se věřilo, že kdo nosí semeno přivázané na ruce, ten se nemusí bát hadů a jiných jedovatých živočichů.


Bělotrn pochází původně ze střední Asie, Číny, Středomoří a Afriky. Dařilo se mu ve stepích a obecně v sušších oblastech. Dnes se rozrostl po celé Evropě a dalších částech světa. Daří se mu na písečných i hlinitých půdách, je nenáročný a vytrvalý. U nás se mu daří hlavně v teplejších oblastech. Původně byl vysazován jako okrasná bylina v zahradách. Pro svůj neotřelý zjev a zajímavé květenství se používá i ve floristice. Jako medonosná bylina, s potenciálem velkého množství nektaru, býval a dosud bývá vysazován včelaři a hospodáři. Postupně se začal šířit invazivně dál po celé republice. Daří se mu na antropogenně ovlivněných místech – různé náspy, rumiště, okraje cest, odrostlé sady, vinice, staré lomy a železnice. Jedná se tedy sice o nepůvodní a invazivní druh, ale pro svou malou konkurenceschopnost není zatím považován za nebezpečí vůči naší krajině.


Bělotrn může dorůstat výšky až dvou metrů. Má silné chlupaté lodyhy. Listy vyrůstají od země v růžici a postupně mohou na lodyze přiléhat. Jsou nepravidelně zubaté, poměrně velké a na konci ostnaté. Na konci lodyh vyrůstá bílé kulaté květenství, v jeho nitru se ukrývá nektar. Plodem je krátká ochmýřená nažka, která pak bývá větrem šířena po okolí.

Obsah účinných látek:

  • alkaloid echinopsin
  • mastné oleje
  • hořčiny
  • glykosidy
Bělotrn kulatohlavý | Serafin byliny

Produkty Serafin, které obsahují Bělotrn kulatohlavý:

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství