PřihlásitMůj ůčet
 • Naturprodukte
 • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Gotukola - Pupečník asijský

(centella asiatica)

Sbíraná část: list, mladý výhon

Účinně napomáhá při:

Pupečník asijský- Gotu kola - bráhmí = potrava pro mozek. Je to z nejhlavnějších bylin pro regeneraci nervové soustavy ze skupiny tzv. mozkových nutrientů. Zklidňuje a posiluje nervový systém, podporuje inteligenci, dlouhověkost a paměť. Účinkuje na nervová onemocnění, včetně depresivních stavů, psychických poruch, epilepsii, hypochondrii, předčasné stárnutí a zapomnětlivosti.

Podle odborníků látky obsažené v Gotu kole zvyšují tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a napomáhají zlepšení periferního krevního oběhu. Gotu kola podle jejich informací posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve. Právě tyto vlastnosti z ní dělají účinnou bylinu při celkové léčbě křečových žil a také lymfatických otoků.

Indové věří, že listy Gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti. V tradiční medicíně se uvádí, že skrze nervovou soustavu pomáhá ovlivňovat mnoho biologických dějů :

 • zlepšovat mentální funkce - myšlení
 • zpomalovat degenerativní změny v mozku
 • zlepšovat periferní krevní oběh (studené nohy, ruce)
 • chránit proti ucpání cév krevní sraženinou - trombóze
 •  urychlovat rekonstrukci vnitřních tkání a kůže po nemocech a úrazech
 • zmírňovat bolesti hlavy
 • napomáhat při poruchách spánku
 • posilovat paměť
 • snižovat únavu a depresivní náladu
 • podporovat lymfatický systém a působit proti otokům 


Podle posledních průzkumů je doporučována jako prevence před dlouhým letem letadlem, ale také ženám užívajícím antikoncepční pilulky jako prevence trombózy.

Obecný popis:

Gotukola je nízká vytrvalá bylina s plazivou lodyhou, kořenující, lysou asi 33 centimetrů dlouhou, se střídavými, dlouze řapíkatými listy, okrouhlými, některými štítovými. Mělce vroubkované až dlanitě laločnaté, velmi drobné květy v nahloučeném květenství vyrůstají v létě na stopkách paždí listů, ale listy obvykle nepřesahují. Vyskytuje se v horkých bažinatých oblastech, zejména v Indii, na Srí Lance, v Číně, ale také třeba v Austrálii nebo jižní Africe. Bylina je rozšířena také po celé jihovýchodní Asii. K léčebným účelům se používají nejčastěji listy, ale velmi účinné jsou mladé výhony.

Používaná část:

List, mladý výhon

Způsob použití:

V asijských zemích se používá v kuchyni jako druh salátu a dělají se z ní výtečné osvěžující nápoje.

List se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Nejúčinnější forma podávání je ve formě výtažku – tinktury z listů nebo z mladých výhonů- gemmoterapie.

O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?