Měsíček lékařský

Měsíček lékařský

calendula officinalis
Sbíraná část
pupeny, květy
Podporuje
normální stav jater, normální stav střev, normální trávení, osvěžení, relaxace

Záplavu žlutooranžových květů měsíčku objevíme téměř na každé zahrádce milovníka přírody a přírodní léčby. Měsíček je nejenom velmi všestranná a účinná léčivá bylina, ale i okrasná květina, která rozzáří každý záhonek, truhlík nebo květináč.

Pokud neotrháme všechny jeho květy a necháme jí po odkvětu vysemenit, odmění se nám příští rok další záplavou nádherných rostlin. Na půdu je velmi nenáročný, jen se mu moc nelíbí přemokřená místa. Stačí rozhodit pár jeho semínek, nebo je jen tak zahrnout hlínou a už krásně roste. Jeho žluté květy milují slunce, takže ve stínu nepokvete, bude chřadnout.

Rodové vědecké jméno měsíčku lékařského, "calendula", pochází z latinského slova „calends“ neboli „kalendy“, což byl v římském kalendáři výraz pro první den v každém měsíci a slovní základ pro dnešní kalendář. O měsíčku se totiž ve starém Římě říkalo, že kvete na každou „kalendu“, tedy po celý rok.

Druhové jméno měsíčku „officinalis“ dokazuje, že Měsíček lékařský byl na oficiálním seznamu bylinné medicíny.

Historie měsíčku lékařského

Měsíček lékařský byl hojně používán ve všech kulturách - v Egyptě jej používali jako omlazující bylinu, ve středověku k léčbě horečky, spalniček, střevních obtíží, trávicích obtíží, žlučníkových záchvatů nebo zevně při poštípání hmyzem. Žádná porodní bába nemohla bez měsíčku fungovat, vždy byl součástí ženských čajů. Za války Sever proti Jihu používali vojáci okvětní lístky měsíčku, vkládali si je do rány pro její lepší zahojení.

Trocha magie spojené s měsíčkem

Magie tvrdí, že jednotlivé kvítky měsíčku poházené pod postel mají ochránit spící osobu před zlými duchy, vložené pod polštář pak podporují prorocké sny. Koupel s květy měsíčku zajistí všeobecný obdiv a úctu. Chůze bosou nohou po květech měsíčku dívkám umožní, aby rozuměly řeči ptáků.

Květy měsíčku symbolizují slunce a jeho pouť během celého ročního cyklu. Proto provázely sváteční rituály a zejména svátky slunovratu a rovnodennosti, při nichž se uctívalo slunce.


Použití měsíčku v bylinářské praxi

Z měsíčku lékařského se používají poupata a květy trhané celé i se zákrovem. Z poupat nejčastěji vyrábíme tinkturu, u které není vhodné použít čistý alkohol, jelikož by zničil jemné zárodečné listy poupěte, ideální je naložení do lihoglycerinu.

Sušené květy se míchají do bylinných čajů nebo se z nich může vyrobit mast, olej nebo se používají ke koupelím.


Co si můžete z měsíčku vyrobit

Měsíčková mast

Potřebujeme: ½ kg vepřového nesoleného sádla

                          4 hrsti čerstvých květů měsíčku se zákrovem

                          25g včelího vosku

Postup:

Vepřové sádlo roztavíme ve vodní lázni a do něj přidáme 2 hrsti čerstvých květů měsíčku. Necháme ztuhnout a dáme na 2 dny do lednice. Potom sádlo s měsíčkem znovu roztavíme a přidáme další hrst čerstvých květů. Toto opakujeme ještě jednou, takže po 2 dnech opět roztavíme a přidáme hrst květů a necháme 2 dny. Pak vše roztavíme, přecedíme přes kovové sítko vyplněné gázou a přidáme roztavený včelí vosk. Můžeme aromatizovat 5g levandulové přírodní silice. Nalijeme do kelímku a uchováváme v chladu.

Mast můžeme používat na lepší hojení ran, odřenin, při popáleninách, kožních vyrážkách, na popraskané paty či ruce, nebo jen tak na ochranu a omlazení kůže.


Měsíčkový olej

Čerstvé okvětní lístky měsíčku natrháme a dáme do láhve, kterou pevně uzavřeme. Na 14 dní jí vystavíme na slunce. Květy pustí oranžovou šťávu – olej, který zůstane na stěnách láhve. Následně do láhve nalijeme kvalitní olej olivový či jiný.


Měsíčková koupel

5 hrstí čerstvého nebo sušeného květu měsíčku vhodíme do hrnce se 2 litry vody, necháme přejít varem a následně 15 minut odstát. Výluh nalijeme do vany či umyvadla ke koupelím.

Měsíčková koupel pomáhá při hemoroidech, křečových žilách, kožních defektech, nemokvajícím ekzému a celkově tonizuje pokožku.

 

Měsíček lékařský je bylina širokého spektra využití. Používá se nejenom v bylinné léčbě, ale i v gastronomii. Zkuste si okvětní lístky měsíčku přidat do salátů, ozdobit jimi jarní polévku, či si je nasypat na chleba s tvarohovou pomazánkou. Je to výborné! Tak dobrou chuť.

 

Měsíček lékařský | Serafin byliny

Serafin produkty, které obsahují Měsíček lékařský:

Související články

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství