Tužebník jilmový

Tužebník jilmový

Filipendula ulmaria
Sbíraná část
nať, květ
Podporuje
klouby, odvodnění, ledviny, močové cesty, imunita, choletsrol, relaxace

Vlhké louky, břehy potoků, prameniště, rašeliniště, podmáčené paseky s chudou až bahnitou půdou na přímém slunci to je perfektní tužebníkové stanoviště.

Z nížin až do hor se v různé míře vyskytuje téměř v celé Evropě. Tužebník jilmový je trvalka, která rozkvétá od května do září zajímavými žlutobílými květy připomínajícími květenství šeříku. Květy omamně voní a lákají okolní hmyz, který je miluje.

V současném přírodním léčitelství je trošku opomíjený, ale dříve to byla základní a velmi využívaná bylina u babek kořenářek. Také se jí říkalo babarbule, chlapice, vředový kořen či zimničné koření.

Tužebník byl jednou ze tří nejposvátnějších bylin druidů. Tužebník byl zasvěcen keltské bohyni Aine a "keltské Venuši" Gweně. Zasvěcen byl i římské bohyni Venuši.

Květy Tužebníku jilmového se zaplétaly do svatebních věnců a při obřadech a oslavách se slavnostně pohazovaly na zem. Podle pověstí přinášel štěstí, plodnost a lásku.

V Anglii se dříve Tužebníkem jilmovým dochucovala medovina, ale i pivo.

Tužebník je velmi důležitou bylinou i pro moderní medicínu. Obsahuje totiž stejnou látku jako nejznámější lék západní civilizace, ovšem bez vedlejších účinků. Obsahuje kyselinu salicylovou.

Salicin – látka s protizánětlivým, horečku snižujícím a analgetickým účinkem byl nejdříve izolován z Vrby bílé a následně pak z Tužebníku jilmového. Později byla vyrobena podle „receptury přírody“ chemická forma – kyselina acetylsalicylová, známá jako dnešní Aspirin či Acylpyrin nebo jiné, podobně účinkující léky, které jí obsahují. Dá se tedy s mírnou nadsázkou říci, že na co je indikován Aspirin na to je i Tužebník jilmový.

Bylina se připravuje jako nálev nebo společně s dalšími bylinami ve směsi jako bylinný čaj. Najdeme ji v čaji na klouby, ledviny, močové ústrojí, odvodnění či cholesterol. Moderní a velmi účinnou formou je sběr a nakládání poupat Tužebníku jilmového. 

Tužebník jilmový je velmi aromatická bylina. Můžeme jí používat na výzdobu a provonění příbytků anebo na výrobu sirupu či přírodní limonády podobně jako květy Černého bezu.

Osvěžující limonáda - recept

Do litrové láhve s čerstvou vodou dejte 2-3 větvičky rozkvetlého Tužebníku jilmového, který jste předem zbavili broučků a jiného hmyzu. Přidejte pár plátků limetky a několik lístků meduňky. Nechte stát v lednici do druhého dne a pak můžete přímo konzumovat. Limonáda bude lehce nasládlá a velmi osvěžující. 

Tužebník jilmový | Serafin byliny
Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství