PřihlásitMůj ůčet
  • Naturprodukte
  • Slovakia
Odborné dotazy
Obecné dotazy
+420 353 034 411

Chronické poruchy imunity a stres

Datum: 01.01.2021

Také trpíte stále dokola nachlazením, rýmou či jinými infekcemi  a záněty?  Zkusme se zamyslet nad tím, proč se tyto problémy neustále opakují i přes užívání různých vitamínů a doplňků.

Nečastějšími návštěvníky poraden pro přírodní léčbu jsou lidé, kteří si stěžují na sníženou imunitu.

Říkají: „Stále pro sebe něco dělám. Jím vitamíny, omezuji cukry, snažím se cvičit a otužovat, ale stále je to málo platné".

Jenže to pro dobře fungující imunitní systém nestačí. Většina z těchto lidí zapomíná, že se už roky necítí být šťastní, že jsou v permanentní nátlaku doma i v práci. Někdy se sami stresují svým perfekcionalismem a potřebou zavděčit se druhým. To, že „kámen úrazu“ je právě zde, málokoho napadne.

Image 0

Imunita a psychika

Imunitní systém s naším psychickým stavem souvisí více než úzce. Psychické vyčerpání, negativní emoce, dlouhodobý stres, to všechno jsou faktory, které se výrazně podílejí na oslabení imunity, chybných imunitních reakcích, ba dokonce na vypěstování si obávané “autoimunity”.

Centrální nervový systém ve velké míře ovlivňuje funkce a chování imunitních buněk, a sice pomocí hormonů uvolňovaných hypothalamem, hypofýzou, nadledvinkami. Hladina těchto hormonů by měla být v rovnováze. Pokud tomu tak je, imunita pracuje na plné obrátky a bez známek únavy. Jenže kdo z nás má hladiny hormonů a s nimi související hladiny emocí pod kontrolou?

Emoce – psychika - imunita

Nejvíce patologicky působí hněv, strach, pocit křivdy a úzkost. Vlivem těchto emocí jsou stresové hormony produkovány ve velkém, což nezůstává v organismu bez odpovědi.

Nejčastější reakcí těla na působení těchto stresových hormonů je zánět. Kdekoli, kdykoli, v jakémkoli rozsahu.

Záněty oslabují slizniční imunitu – častá nachlazení, zpomalují chod lymfy, která následně více ukládá toxické látky do těla a také neplní dostatečně své imunitní funkce.

Záněty často poškozují tkáně natolik, že dojde k rozvoji autoimunitního zánětu. Nejčastěji štítné žlázy, ale také dalších autoimunitních chorob jako je třeba revmatoidní artritida nebo Crohnova choroba.

Chronický zánět v těle bývá spouštěčem alergických projevů jako je chronická rýma, chronické záněty průdušek či astma.

Image 1 

Klasická léčba není úplné řešení

V této fázi obtěžujících problémů většina z nás zamíří k lékaři, kde projde celou řadou vyšetření. V lepším případě je „stanovena diagnóza“,  v horším případě všechna vyšetření dopadnou „dobře“ a pacient je odeslán k psychologovi.

Lékaři předepíšou medikamentózní léčbu a pacient je udržován chemickými léky tak, aby příznaky nebyly obtěžující, ale bohužel nemoc často vyléčena není a v různých formách se vrací zpět. Proč? Neřeší se důvod nemoci, řeší se jen následný problém!

Jak na to?

Jak jsme již uvedli, ač si to přiznáme nebo ne, psychika zásadně ovlivňuje náš imunitní systém a vznik nemocí. Pokud chceme, aby naše imunita fungovala dobře, tak je potřeba ji pomoci podporou základních imunitních funkcí a také podporou psychického zdraví.

Potřebujeme, aby náš hypotalamus s hypofýzou a nadledvinkami neprodukovaly vysoké množství stresových hormonů. To dělají na základě našich emočních signálů.

Zkusme tedy pár úspěšných maličkostí:

  • Každé ráno u zrcadla zvedněte koutky úst. Někdy to může být hodně těžké, ale udělejme si z toho pozitivní zvyk. Držme zvednuté koutky v „umělém úsměvu“ 1-2 minuty.
  • Po cestě do zaměstnání nezanášejme svoji mysl negativními emocemi. V duchu si stále opakujte mantru: „mám se rád(a) a přijímám se takový (taková) jaký jsem (jaká jsem). Stále dokola, celou cestu.
  • V průběhu dne pozorujte svoji řeč a mysl a nenechte se strhnout do negativního hovoru – ani v duchu (dnes mi je špatně, dnes je ošklivě…) Pokud ostatní v okolí tak mluví, zkuste se do hovoru nezapojovat.
  • Když vám bude v průběhu dne smutno, budete mít negativní pocity, zkuste si na telefonu či počítači pustit smích dítěte. Věřte, že se za chvíli budete za břicho popadat i vy!
  • Dopřejte si v průběhu dne polední odpočinek s kvalitním jídlem, které vás potěší. Při obědě odpočívejte! Odložte počítač i telefon. Vychutnávejte jídlo. Odpoledne si dopřejte minimálně půl hodinku aktivního odpočinku pohybem. Stačí rychlá chůze venku či jiná aktivita
  • Večer neusínejte u televize. Pusťte si relaxační hudbu nebo i namluvenou, řízenou meditaci
  • Odpusťte všem i sami sobě

Vyživte svůj imunitní systém

Práce na psychice je složitá a dlouhodobá. Mezitím nám náš imunitní systém poděkuje, pokud mu dopřejeme nějakou přírodní podporu. Můžeme volit mezi velkým množstvím bylin i minerálů či vitamínů jako jsou třeba vitamíny řad B, hořčík či rozchodnice.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
O společnosti Serafin

Jsme ryze česká firma, která vám již od roku 2004 pomáhá přírodními produkty s léčbou. V souladu s matkou přírodou a pod dohledem odbornice na alternativní medicínu paní Anety Benediktové pro vás připravujeme léčivé čaje a tinktury z nejrůznějších bylin. Věříme, že láska a příroda dokáží vyřešit jakýkoli zdravotní problém.

Nechcete přijít o další články?
Zde vyplňte svůj e-mail
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů
Také můžete sledovat naší stránku na Facebooku
Kde zakoupíte naše produkty?